Kapıkule'de son durum

Kapıkule'de rekor üzerine rekor kırıldı. Kapıkule Gümrük Kapısı'ndan 10 Temmuz'da Türkiye'ye gelen 36 bin 965 yolcu sayısı, tüm zamanların rekor yolcu girişi olarak kayıtlara geçti.

kapikule-son-durumBuna ek olarak havalimanlarında tüm zamanların uçuş rekoru kırıldı. İki havalimanında aynı gün toplam 2228 iniş ve kalkış gerçekleştirildi.

Alınan bilgiye göre, Bulgaristan'dan yurda giriş için Kapıkule'yi kullananlar, Ramazan Bayramı tatilinin son günü yoğun araç trafiğine neden oldu.

Edirne Emniyet Müdürlüğü ve Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı ekiplerin takviyeli ve yoğun çalışmaları sonucunda, yolcu giriş işlemleri sıkıntısız tamamlandı. 24 saat içinde gümrük kapısından 36 bin 965 kişi geçiş yaptı ve bir rekora imza atıldı.

Geçen yıl 24 saat içinde Kapıkule Gümrük Kapısı'ndan geçen yolcu sayısı en yüksek 36 bin 167 kişi olarak tespit edilmişti.

Geçişlerin yoğun olmasında bayram tatilini yurt dışında geçirenlerin dönmesi ve yıllık izinlerini memleketlerinde geçirmek isteyen gurbetçiler etkili oldu.

Kapıkule'de rekor üzerine rekor kırıldı

HAVALİMANLARINDA TÜM ZAMAMLARIN REKORU KIRILDI
Ramazan Bayramı için verilen 9 günlük tatilinin son gününde İstanbul Atatürk veSabiha Gökçen Havalimanları'nda tüm zamanların uçuş rekoru kırıldı. İki havalimanında aynı gün toplam 2228 iniş ve kalkış gerçekleştirildi.

Ramazan Bayramı tatilini değerlendirmek isteyen tatilciler bayram sonrası dönüş için havayolunu tercih edince İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında yolcu rekoru kırıldı. Her iki havalimanından elde edilen verilere göre toplam 2228 iniş ve kalkış gerçekleştirildi. Aynı gün uçan yolcu sayısı ise 233 bin 542 oldu.

Kapıkule'de rekor üzerine rekor kırıldı

Tatilin son günü olan 10 Temmuz Pazar gününde Atatürk Havalimanı’nda iniş ve kalkış olmak üzere toplam bin 443 uçak uçuş gerçekleştirdi. Bu rakamlarla birlikte Atatürk Havalimanı'nda bir gün içerisinde gerçekleşen iniş ve kalkışlarda en yüksek istatistiğe ulaşılarak uçuş rekoru kırıldı. Buna göre aynı gün seyahat eden yolcuların sayısı ise 142 bin 2 olarak gerçekleşti.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da Atatürk Havalimanı’nda olduğu gibi tüm zamanların rekoru kırıldı. Toplam 785 uçak tatilin son günü olan pazar gününde iniş ve kalkış gerçekleştirdi. Bir günde uçan yolcu sayısı ise 91 bin 540 oldu.

*******************

Bir zamanlar 300 otomobille giriş, Kapıkule'yi kilitliyormuş..

Almanya başta olmak üzere Avrupa’da okulların kapanmasıyla girmesiyle birlikte Türkiye’ye tatile gidenler, Kapıkule’de rekora yol açtı. Son 24 saatte 36 bin 965 tatilci, Kapıkule’den Türkiye’ye giriş yaptı. Bu Türk işçi göçünden bu yana Kapıkule’nin tanık olduğu en büyük kalabalık...

Oysa bir zamanlar Kapıkule’den giriş yapan izinciler, birkaç yüzle sınırlı kalıyordu. Bu durumda bile o zamanlar için çok Kapıkule Sınır kapısında kilitlenmelere neden oluyormuş ve hayret verici bulunarak gazetelerin ilk sayfasında yer alıyormuş...

Hürriyet de 8 Ağustos 1963 tarihli sayısında Kapıkule’deki bu sıradışı gelişmeyi birinci sayfasına taşımış...

kapikule1963

PERSONEL GECELİ GÜNDÜZLÜ ÇALIŞIYORMUŞ!

Hürriyet, ‘Kapıkule hudut karakolu’ndan bir günde 300araba ile giriş yapan izincilerden şöyle bahsetmiş:

“Gurbetçi Türk işçiler, 200-300 arabalık kafilelerle yıllık izinlerini geçirmek üzere yurdumuza dönmektedirler... Kapıkule gümrüğündeki personel, bu işçi akını karşısında geceli gündüzlü çalışmaktadır... İşçiler otomobillerden başka yakınlarına Avrupa malı çeşitli hediyeler de getirdiklerinden gümrük işleri uzamakta, Kapıkule adeta ana-baba gününü andırmaktadır. Dört günde işçilerin yalnız Kapıkule gümrüğünden geçirdikleri otomobil sayısı 1300’dür...”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir