Zirveye kaç var?

Global piyasalar Ekim ayını Japonya’ dopingiyle tamamladı. Küresel ekonomiye yönelik iyimserliğin artmasıyla, güven endeksinin 7 yılın zirvesine ulaşması Wall Street’i rekora taşıdı, doları atağa kaldırdı

Zirveye kaç var?

FED'in tahvil alımını sona erdirmesiyle ortaya çıkan boşluğu Japonya'nın dolduracak olması Avrupa'ya %2.3 prim yaptırdı.

Risk iştahı arttı, yatırımcı güvenli liman olarak gördüğü 10 yıllık ABD hazine bonolarından satış yaparak çıktı, faizler 2.34'e tırmandı. Altın dibe oturdu. Richmond FED başkanı Lacker, %2'lik enflasyon hedefi bulmadan da faiz arttırılabilir, dedi.

Minneapolis FED Başkanı Kocherlakota ise (FED'in enflasyon hedefini tutturamamasının güvenilirliliğini zedeleyeceğini) söyledi. Nisan 2012'den bu yana %2'lik enflasyonu tutturabilmek için piyasadan 1.6 trilyon dolarlık tahvil almasına rağmen hedefe ulaşamayan ABD merkez bankası 29 ekim'de varlık alımını sona erdirdi.

Bu haftanın gündemi hayli yoğun..

Cumartesi günü Çin'de ekim ayı imalat endeksi 51.1'lik beklentinin gerisinde 50.8 olarak gerçekleşti, ancak 23 ekim'deki önce 50.4 rakamının üzerine çıkması olumlu bir gelişme olarak değerlendirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir