Zekeriya Öz'le ilgili bir flaş iddia daha!

Son iki yıl içinde 18'i yurtdışı olmak üzere 36 geziye çıkan eski İstanbul Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'ün 2013'te tek bir soruşturma bile yürütmediği ortaya çıktı. Öz'ün iş cetvelinde, baktığı dosya sayısı "sıfır" olarak yer aldı

Zekeriya Öz'le ilgili bir flaş iddia daha!

Yaptığı geziler sebebiyle adı Evliya Çelebi'ye çıkan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'ün karnesi "0" çıktı. Öz'ün İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak görev yaptığı 2013 yılında hiçbir soruşturmaya bakmadığı ortaya çıktı.

İŞ CETVELİ DÜZENLENİYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından her yıl düzenli olarak çıkarılan iş cetvelinde savcıların aldıkları soruşturmalara ilişkin bilgilere yer veriliyor. İş cetvelinde savcıların üstlendikleri soruşturmalardan kaçını davaya dönüştürdükleri kaçına takipsizlik verdikleri kaçını da görevsizlikle ellerinden çıkardıklarının detayları sıralanıyor. 2012 ve 2013'te 18'i yurtdışı olmak üzere toplam 36 seyahate çıktığı belirlenen İstanbul eski Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'ün iş cetvelinde sıfırcı olduğu belirlendi. İş cetveline göre Zekeriya Öz 2013'te hiçbir soruşturmaya bakmadı. Öz kendisi yürütmek üzere dosya almadığı için ne iddianame yazdı ne de takipsizlik kararı. Oysa ki Zekeriya Öz İstanbul Adliyesi'nde Kaçakçılık ve Narkotik Suçlar gibi önemli bir bürodan sorumlu. Önemli soruşturmaları kendisinin yürütmesi gerekiyor.

KRİTİK DOSYALAR

İstanbul Adliyesi'nde birçok Başssavcı Vekili önemli soruşturmaları kendileri yürütüyor. Özellikle Başsavcı Vekilleri Ali Cengiz Hacıosmanoğlu, Oktay Erdoğan, Ateş Hasan Sözen ve Fehmi Tosun kritik soruşturmaları kendi elleri ile yürütüyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan "Çalışma Talimatı"nda da Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri'nin görevleri arasında adli işleri yapmak olduğu gibi gerektiğinde duruşmalara çıkmak bile bulunuyor.

DOSYA SEÇMEKTE SERBEST

İstanbul Adliyesi'nde Müracaat Bürosu'na verilen şikâyet dilekçeleri ya da polis evrakları suç çeşitlerine göre çeşitli bürolara dağıtılıyor. Dağıtılan dosyalar, bürolardan sorumlu başsavcı vekilleri tarafından büro savcılarına dağıtılıyor. Başsavcı vekilleri istedikleri dosyaları istedikleri savcıya teslim etmekle yetkili oldukları gibi istemeleri halinde herhangi bir dosyaya kendileri bakmakta da serbest.