Zekat, Fitre, Fidye nedir? Kimler, kimlere, ne kadar verir?

Bu Ramazan da zekat, fitre, infak ve sadakalarınız yurtiçinde ve yurtdışında yetimlerin, gariplerin ve kimsesizlerin tebessümü olsun.

Kardeşlik ve diğer gamlıkla zekat, fitre, infak ve sadakanın hakikatine erelim.

Yeryüzünde iyiliğin egemen olması adına yüreklerini, dualarını, mallarını vakfedenlere hizmetkar olmak için çıktık yola… Kardeşlerimiz var yedi kıtada, mum ışığında yolumuzu gözleyenler var…
Ülkemizde ve 88 ülkenin 500 bölgesine hiç tanımadığınız, bilmediğiniz, görmediğiniz kardeşlerinizin sizin için çarpan yüreklerini getirdik diyoruz…

zekat-fitre-fidye

FİTRE Nedir? Kimler, kimlere, ne kadar verir?

Fıtır sadakası (Sadaka-i fıtır) yaratılmış ve Ramazan orucunu tutup iftar etme imkanını elde etmiş olmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen Müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.

Fitrenin hedefi, bir fakirin içinde yaşadığı toplumun hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması, böylece bayram sevincine iştirak etmesine katkıda bulunmaktır.

Günümüzde fıtır sadakasının belirlenmesinde, bir kişinin bir günlük normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur.

Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından fıtır sadakası miktarı 15 TL olarak belirlenmiştir. Dileyen bu miktardan az olmamak kaydıyla istediği kadar fıtır sadakası verebilir.

ZEKAT Nedir? Kimler, kimlere, ne kadar verir?

Zekât, Kur’an’da belirtilen sınıflara sarf edilmek üzere dinen zengin sayılan Müslüman’ların malından belirli bir kısmının Allah rızası için fakirlere, miskinlere, borçlulara, yolda kalmışlara, Allah yolunda olanlara, kalbi İslâm'a ısındırılacak olanlara, esir ve kölelikten kurtulmak isteyenlere verilmesi demektir.

İslâm'ın beş temel esasından biri olan Zekâta tabii mallar Kur'ân-ı Kerim'de, altın ve gümüş, tahıllar ve meyveler, ticaret ve benzeri işlerden elde edilen kazançlar, madenler ve benzeri yer altı servetleri ve diğer mallar şeklinde belirlenmiştir.

Genel olarak malların zekâtı kırkta bir oranındadır. Allah’ın dostluğu da ancak O’na inanmakla, namaz kılıp zekât vermekle kazanılır (el-Mâide 5/55; el-A‘râf 7/156).

Diyanet İşleri Başkanlığı, Zekâtlarınızı ülkemizde ve yedi kıtada gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

 

FİDYE Nedir? Kimler, kimlere, ne kadar verir?

Fidye, bazı ibadetlerin eda edilmemesi ya da edası sırasında birtakım kusurların işlenmesi halinde ödenen dinî-malî yükümlülüktür. İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hacda söz konusu olmaktadır.

İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimse, daha sonra kaza etmesi mümkün olmadığından her gününe karşılık bir fidye öder. Bu durumdaki bir kimsenin fidye ödemesi vaciptir.

Fidye miktarı, bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecektir. "Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder." (Bakara, 2/184).

Diyanet İşleri Başkanlığı, Fidyelerinizi ülkemizde ve yedi kıtada gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Günümüzde fidye belirlenmesinde, bir kişinin bir günlük normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur. Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından asgari olarak fidye miktarı 15 TL olarak belirlenmiştir. Dileyen bu miktardan az olmamak kaydıyla istediği kadar fidye verebilir.

ÖDEME yapmak istiyorum.. Nereye yapabilirim?

zekat-fitre-fidye-nasil

Fitre, zekar, fidye ve benzeri bağışlarınızı BAYRAMDAN ÖNCE yapmak son derece önemlidir. Vakit kaybetmeden ödemeler yapılmalıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığının ONLİNE BAĞIŞ Sayfasını ziyaret edebilir ve buradaki bilgiler ışığında Cep telefonunuzdan mesaj göndererek veya diğer ödeme metodlarıyla ödeme yapabilirsiniz.

Allah kabul etsin.. Allah razı olsun..

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir