Yüksek faizden kim kazanır kim kaybeder?

Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver, Gezi Parkı'ndaki olaylar sırasında yaşanan gerginliği kimin körüklediğinin iyi analiz edilmesi gerektiğini belirterek, ''Bu gerginlikten nemalanan iki faiz grubu var.'' dedi.

Ünver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankasının (FED) varlık alımlarını azaltacağı beklentisinin, Türkiye gibi piyasalardan fon çıkışı anlamına geldiğini söyledi.

Yüksek faizden kim kazanır kim kaybeder?Bu durumun yıl başından itibaren FED tarafından ''kibarca'' ifade edildiğini belirten Ünver, Türkiye'de hisse senedi piyasasının sığ olmasından dolayı endeks yükselirken de düşerken de etki ve dalga boyunun fazla olduğunu bildirdi. Ünver, ''Türkiye'de sermaye piyasasında algılar önemli. Faizler konusunda algı bozulduğundan ülke 1 birim zarar edecekken 2 birim zarar ediyor'' diye konuştu.

- ''Faiz herkesin başına bela''

Dünyanın gelişmiş ekonomilerinde faiz oranlarının neredeyse yüzde 0 seviyelerindeyken, Türkiye gibi ülkelerde yüzde 5-6 civarında olduğuna ve bunun faiz lobisi için önemli getiri anlamı taşıdığına dikkati çeken Ünver, şunları kaydetti:

''Gezi Parkı ile ilgili insanlar başta demokratik tepkilerini ortaya koydular, ancak daha sonra yaşanan olaylara bakıldığı zaman, bu olayları kimin körüklediğini iyi analiz etmek lazım. Bu gerginlikten nemalanan iki faiz grubu var. Bunlardan biri yurt dışında düşük faizle para alıp Türkiye gibi yüksek faizli piyasalara getirenler, diğerleri ise mevduatın getirisiyle yaşamaya alışmış kesim. Faizlerin yukarı doğru çıkması, bu iki grubun ekmeğine yağ sürer. Faiz bu ülkede yaşayan herkesin başına bela olan bir şey. Demokratik tepkileri ortaya koyarken insanların bunları da iyi analiz etmesi lazım. Finansal piyasalar duygusallığı kaldırmaz. Vatandaşların duygusal hareket etmemesi gerekir.''