YSK seçmen yeri öğren! "Seçmen sorgulama mobil uygulaması" devreye girdi

24 Haziran seçim öncesi vatandaşı arayışa geçiren e-seçmen sorgulama mobil uygulamada da yerini aldı. İşte ayrıntılar...

ysk secmen yeri ogren! YSK seçmen sorgulama işleminin nasıl yapıldığı merakla araştırılıyor. E-devlet üzerinden sorgulanabilenen seçmen yeri, YSK internet sitesinden de TC Kimlik Numarası verileriyle öğreniliyor.
YSK SEÇMEN SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ!

"Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması"
24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için muhtarlıklarda askıya çıkan seçmen listeleri, "Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması" ile de sorgulanabilecek.
yuksek secim kurulu (ysk) secmen sorgulama 2017! - nerede oy kullanacagim? - iste detaylar
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) hazırladığı seçim takvimine göre, muhtarlık bölgesi askı listeleri 12 Mayıs Cumartesi gününe kadar askıda kalacak. Muhtarlıklar hafta sonları da hizmet verecek.
YSK Başkanlığının "Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması" da hizmete girdi. Bu uygulamayla yurt içinde ikamet eden seçmenler, askı dönemi içerisinde, kendisinin, aynı hanede oturan yakınlarının ve aynı binada oturan seçmenlerin bilgilerini görüntüleyebilecek, askı dönemi sonrasında kendisinin ve aynı hanede oturan yakınlarının oy vereceği sandık alanı bilgilerini sorgulayabilecek.

Seçim dönemleri dışında kişi, kendisinin ve aynı hanede oturan yakınlarının seçmen kütüğünde kaydının bulunup bulunmadığını kontrol edebilecek.

Yurt dışında ikamet eden seçmenler, yurt dışı seçmen kütüğünde kayıtlı olup olmadığını, kayıtlı ise hangi dış temsilcilikte kaydının bulunduğunu, açık adres bilgilerinin bulunup bulunmadığını kontrol edebilecek.

İnternet üzerinden seçmen listesi sorgulama
YSK’nın internet sitesi https://secmen.ysk.gov.tr üzerinden seçmen listesi sorgulamak mümkündür. Sitede, yurt içi ve yurt dışı seçmen sorgulamak için iki farklı link mevcuttur. YSK’nın internet sitesinde sizin için uygun olan linki seçtikten sonra istenilen bilgileri girmeniz gerekiyor. Yurt içi seçmen listesi sorgulama işlemi T.C. nüfus cüzdanındaki bilgilerle veya T.C. kimlik kartı ile yapılabiliyor. Seçmen sorgusunun hangi yolla yapılacağının belirtilmesi gerekiyor. Seçmen sorgulama işlemine nüfus cüzdanı ile devam etmek isteyenlerin nüfusa kayıtlı oldukları ili, T.C. kimlik numaralarını ve nüfusa kayıtlı oldukları sıra numarısını belirtmeleri gerekiyor.

Seçmen listesi sorgulama işlemi bittikten sonra e-posta veya telefon bilgileri girilerek gelişmelerden haberdar edilmeyi talep etmek mümkündür.
Çağrı merkezi üzerinden seçmen listesi sorgulama
Seçmen listesi sorgulama işlemini +90 444 99 75 nolu çağrı merkezi üzerinden yapmak da mümkündür. Ancak çağrı merkezi 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Sandık görevlisi olma, başvuru, görev ve ücretler

Dikkat edilecek hususlar
Seçmen niteliğine sahip ve yurt içinde ikamet eden ama yurt içi seçmen kütüğünde kaydı bulunmayanların, kayıtlarında düzeltme yapmak isteyenlerin veya yerleşim yeri adresini değiştirmek isteyenlerin ilçe nüfus müdürlüklerine bizzat müracaat etmeleri gerektiği belirtilmektedir.

Engelli seçmenler ne yapmalı?
Seçmen kütüğünde engellilik kaydı bulunmayan görme engelli ve ortopedik engelli seçmelerin YSK seçmen listesi sorgulama sistemine girdikten sonra sistemde erişim linki verilen engelli beyan formunu doldurmaları gerekiyor. Daha sonra bu form muhtarlığa veya Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’ne iletilmeli. Formlar bizzat veya bir yakın tarafından ulaştırılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir