Yoğurt kralı Beyaz Saray'da

ABD Başkanı Obama, ülkede tartışma çıkaran göçmenlik reformuyla ilgili bir grup iş adamıyla biraraya geldi. Chobani yoğurtlarının sahibi Hamdi Ulukaya da oradaydı.

Yoğurt kralı Beyaz Saray'da

ABD'de, özellikle Cumhuriyetçi muhalefetin merkezindeki tasarı göçmenlerle ilgili.

Başkan Obama, hem özellikle Avrupa'da görülen göçmenlik karşıtlığının önüne geçmek hem de ekonomik tıkanıklığı gidermek için kongreden bu tasarıyı geçirme niyetinde.

Tasarıya destek için, ülkeye son dönemde gelen ve ekonomiye damga vuran bazı isimler dün Beyaz Saray'daydı. Piyasada önemli bir yere sahip olan Chobani yoğurtlarının sahibi Hamdi Ulukaya da 9 kişilik grubun içindeydi.

Bu arada 11 milyon yasadışı göçmene vatandaşlık yolunu açan Göçmenlik Reformu'nun Senato'dan geçmesine yönelik beklenti arttı.

Senato, Göçmenlik Reformu'nun içine dahil olmak üzere sınırdaki güvenliği artırmaya yönelik bir tasarının ilk oylamasını gerçekleştirdi. Senatörler Bob Corker ve John Hoeven imzalı tasarı 27'ye karşı 67 oyla kabul edildi. Tasarının son oylaması da bu hafta sonlarına doğru yapılacak.

Sınır güvenliği harcamalarını 30 milyar dolara çıkaran tasarı, sınır güvenlik görevlisi sayısının 20 bin yükseltilmesi öngörülüyor. Tasarı ayrıca, 700 millik sınıra tel örgüler çekilmesini içeriyor.

Bu tasarı ile özellikle sınır güvenliği konusuna odaklanan Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçilerin Göçmenlik Reforumu'na desteğinin çekilmesi amaçlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir