Yılmaz: Faizde dengeyi bulmalıyız

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, faizde hem yabancıyı çekecek, hem
de büyümeyi bozmayacak bir denge sağlanması gerektiğini söyledi.

Yılmaz: Faizde dengeyi bulmalıyız

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, gündemdeki ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
   
CNBC-e'nin sorularını yanıtlayan Yılmaz, Türkiye'nin faiz oranlarında hem yabancıyı çekecek, hem de büyümeyi bozmayacak bir denge bulması gerektiğini söyledi.
   
BÜYÜME HEDEFİ YÜZDE 3'ÜN ALTINA ÇEKİLMEYECEK

Yılmaz, bu yıl için yüzde 4 olan büyüme tahmininin revize edilmesinin gerekeceğini ve çalışmaları başlatılan Orta Vadeli Program'da (OVP) büyümenin yüzde 3'ün üzerinde olacağını söyledi.
   
Yılmaz, "Büyüme bu yıl yüzde 4 olmaz diye bir şey demiyoruz. OVP ile bu tahminimizi de revize etmemiz gerekir. Yüzde 3'ün altına düşmeyecek şekilde yeni dönemde bir revizyon olabilir. Yüzde 3'ün üzerinde bir rakam olacağını görüyoruz. Bunun tam kaç olacağını OVP'de göreceğiz" dedi.
   
Yılmaz, cari açıkta 2013 yılını beklentilere yakın bir şekilde ve GSYH'nın yüzde 7'sinin altında bir sonuçla kapatmayı beklediğini de belirtti.
   
ABD Merkez Bankası Fed'in parasal genişlemeyi azaltma olasılığı üzerine Yılmaz, "Herkesin kendini ABD'nin daha az para basacağı gerçeğine alıştırması gerekiyor" dedi.
   
Yılmaz, "Dünya reel bir zemine oturuyor. Bugüne kadar yapılan, piyasaya bu kadar fazla dolar sürmek doğru değil. Reel zemine yayıldığını göreceğiz bu işlerin" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir