Yerli tomobil için ilk adım atılıyor

Türkiye'nin son yıllarda çalışma yürüttüğü yerli otomobil üretimi konusunda elektrikli otomobile öncelik verilecek.

Yerli tomobil için ilk adım atılıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yerli otomobil konusunda yoğun bir çalışma programı yürütüldüğünü anlattı.

20 FİRMA BAŞVURDU

"Türkiye'nin yerli bir otomobil üretme isteği artık herkesin malumu" diyen Emiroğlu, "Başta Sayın Başbakanımız olmak üzere Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanımız Nihat Ergün'ün ciddi çalışmaları var. Bir babayiğidin çıkıp bu talebi karşılamasını istediler. Bu konuda talepte bulunan çok sayıda firmamız var. TÜBİTAK aracılığıyla bir proje yarışması düzenledik, 20 firma başvurdu. Şu anda 10 proje elendi ve kalan projeler için görüşmeler sürüyor" ifadesini kullandı.

İLKİ ELEKTRİKLİ OLACAK
Emiroğlu, yıl sonuna kadar yerli otomobil konusunda desteklenecek projeleri belirleyeceklerini söyledi.
Türkiye'nin artık yerli aracını gerçekleştirmek için ilk adımı atacağına işaret eden Emiroğlu, "Söz konusu çağrımızı elektrikli araçlarla ilgili yaptık. Üretilecek ilk yerli otomobilin elektrikle çalışan otomobil olmasını hedefliyoruz çünkü bu alanda yeni bir teknoloji ve ileriye dönük pozisyon alabiliriz" dedi.

İLK PROTOTİP NE ZAMAN ORTAYA ÇIKACAK?

Emiroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
"Elektrikli araçların üretimiyle ilgili çalışmalar dünya genelinde yeni yeni başlıyor. Yeni bir sektör olacak ve alternatif enerji durumu var. Türkiye olarak da bunun farkındayız. Bu nedenle yerli otomobil konusunda önceliğimiz elektrikli otomobiller ve yeni teknolojiler. Bu tür projeler önceliğimiz ve incelemeler sürüyor.
Belirlediğimiz projelere destek vereceğiz. TÜBİTAK'ın kabul ettiği projeler üzerinde incelemelerimiz devam ediyor. Bu yılın sonuna kadar destekleyeceğimiz projeler belirlenecek, 3 yıllık bir destek süreci var ve bunun sonunda ilk prototip ortaya çıkacak ve seri üretime başlanacak. İnşallah 3 yıl sonra elektrikli yerli otomobile kavuşuruz."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir