Yeni Pasaportlarda parmak izi dönemi

AB ile vize muafiyeti çerçevesinde hazırlanan çipli pasaportların dağıtımına başlandı. Pasaportlarda biyometrik data ve parmak izinin yanı sıra kişisel veriler de bulunacak

pasaportlarda parmak izi donemiTürkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki mutabakat doğrultusunda hazırlanan ve çiplerinde parmak izi verilerini içeren pasaportlar bugünden itibaren verilmeye başlanıyor.

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye ile AB arasında varılan mutabakata göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebilmesi için şartlardan biri olan AB’ye uyumlu yeni pasaportlar hazırlandı.

Yeşil pasaportta detaylar belli oluyor

Mevcutlar tüketildi
AB ile vize muafiyeti çerçevesinde, mevcut pasaportlar, parmak izi verilerinin yüklü olmaması nedeniyle, AB şartlarına uyumlu değildi. Uygulamaya konulacak yeni pasaportların hazırlıkları Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığınca, 1 Haziran’da tamamlandı. Ancak mevcut pasaportların tüketilmesi amacıyla uygulama için 1 Kasım tarihi beklendi.

Yeni pasaportların çiplerinde, biyometrik data ve kişinin parmak izinin yanı sıra kişiye ait ad, soyad, doğum yeri-tarihi, uyruk, kimlik ve pasaport numarası, cinsiyet gibi kişisel veriler de bulunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.