Yeni çıkacak ehliyetler hayırlı olsun

Yeni ehliyetlerin basımına başlanıyor. İşte yeni ehliyetin ayrıntıları...

milyonlarca surucunun bekledigi ehliyet haberiDarphane grevi bitmesiyle, yeni ehliyet ler basılmaya başlandı.

Yeni sürücü belgelerinde sınıf sayıları arttırılacak ve renkler değişecek.

Parmak izinize kadar her ayrıntı ehliyetinizde olacak.

Aslında karar çok önceden alınmıştı ama darphane deki iş bırakma eylemi yüzünden yeni ehliyetler basılamıyordu. 

68 gün süren darphane eylemi bitti.  AB kriterlerine uygun hale getirilen ve tasarımı yapılan sürücü belgeleri darphanedeki iş bırakma eyleminin ardından basılmaya başlandı.

Basılacak ehliyetlerde ilk yenilik sınıf sayılarının arttırılması... Hazırlanan yeni  yönetmelikle beraber 9 olan sınıf sayısı 17'ye çıkarıldı. A1,A2,A,B1,B,BE gibi 17 yeni ehliyet sınıfı getirilecek. 

Yeni sürücü belgeleri aynı zamanda renklenecek. Pembe ağırlıklı, turkuvaz ve bej renkte ehliyetler karekodlu olacak. Sahteciliğin önlenmesi için de 8 farklı teknolojik özellik kullanılacak.

Yeni sürücü belgeleri daha dayanıklı olacak. Plastik yerine polikarbondan yapılan ehliyetler böylece nemden etkilenmeyecek. 

Yeni ehliyetlerde değişken lazer görüntüler, renk değiştiren baskı, kabartma harf, sembol ve şekiller kullanılacak. Eskisine göre daha küçük olacak fotoğraf, karta lazer baskı ile işlenecek üzerinde oynamaya, ya da kopyalamaya karşı özel hologram yer alacak. 

Kartın arka kısmında sürücünün kişisel özelliklerinden parmak izine, kimlik numarasından, kan grubuna kadar ayrıntılı kişisel bilgiler yer alacak. Kişisel özelliklerin yer aldığı kısımda çip değil karekod bulunacak.

Soru Anonim Yeni sürücü belgelerinin (ehliyetlerin) özellikleri yeterli mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir