Yassıada ‘demokrasi adası’ olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Yassıada’nın ‘müze ve demokrasi adası’ olacağını belirterek, “Buralara gelen insanlar, bir gece kalmak isterse onlar içinde bir barınma yeri, bir butik otel yapılabilir. Ama burada oteller yapılmayacak” dedi.

Yassıada ‘demokrasi adası’ olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, merhum Başbakan Adnan Menderes ve iki bakan arkadaşının idam kararının alındığı Yassıada’nın yapılaşmaya açılmayacağını söyledi. Bakan Erdoğan Bayraktar katıldığı bir televizyon programında Yassıada’nın müze ve demokrasi adası olacağını belirterek “Yassıada’nın imar planında yapılaşma diye bir şey yok” dedi.

ONLARIN HATIRALARINI İNCİTMEYİZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yassıada’nın demokrasi adası olması talebiyle başlatılan projenin, “Yassıada turizme açılıyor” şeklinde yansıtıldığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar “Türkiye demokrasisine hançer vurulan Yassıada müze ve demokrasi adası olacaktır. Adnan Menderes ve arkadaşlarının hatıralarını incitecek yapılaşmaya izin vermeyiz. Yassıada’da kültür merkezi ve müze yapacağız. Buralara gelen insanlar, bir gece kalmak isterse onlar içinde bir barınma yeri, bir butik otel şeklinde küçük bir şey yapılabilir. Ama burada oteller yapılmayacak” dedi.

RUHSAT KOLAY, DENETİM SIKI OLACAK

Erdoğan Bayraktar, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) projelerden vize ücreti almasını ortadan kaldıran yasal düzenlemeyi de savundu. Bayraktar, “Amacımız, modern dünyada olduğu gibi ruhsat işlemlerini basitleştirmek. Ruhsat sürecini olabildiğince hızlandırarak, denetimleri sıkılaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

BENİ BİLE İHRAÇ EDECEKLER

Bayraktar, şunları söyledi: “Dünyanın en gelişmiş ülkesindeki ileri teknolojiyi ülkemize getirmek, onu fiile geçirmek, projeyi iyi okumak ve kaliteli malzeme üretmek nasıl olur, odalarımız bunları yapsın. Defalarca yönetmelik yaptım, genelge yayımladım. 7-8 tane mahkeme kararı var. ‘Odalar vize yapamaz’ diye karar var. Niye para alıyorsun? Aidatını al, aidatını vermeyenin hizmet yapmasını engelle. Şimdi beni disiplin kuruluna verdiler, odadan atmak için. Bırakın, benle ne uğraşıyorsunuz. Bizim yaptığımız kötü bir şey yok.”

HER MÜSLÜMAN BİRAZ ALEVİ'DİR
ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, imar yönetmeliğinde, “cami” olarak belirtilen alanların bundan böyle “ibadethane” olarak gösterileceğini söyledi. Dünyada hoşgörünün arttığını dinler arasında yakınlaşma başladığını dile getiren Bakan Bayraktar, “Bizim de dinimizin farklı görüşleri ile bütünleşmemiz lazım. Mesela her Müslüman biraz da Alevidir. Hz. Ali’yi sevmeyen Müslüman yoktur. Cemevlerini de artırmamız gerekiyorsa, yasal statüye kazandırmamız gerekiyorsa bunun çalışmalarını yapmalıyız. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanımızın, Başbakan Yardımcımızın çalışmaları var. Cami tanımını imar yönetmeliğin de kaldırarak dini tesis dedik. Bizim artık birbirimizi ötekileştirmek, ayrıcalık yapmak gibi lüksümüz yok” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir