Yabancıların konutta tercih ettiği 5 ilden 3'ü Ege Bölgesi'nden

İlk altı ayda yabancılara satılan gayrimenkul sayısı iki kat artarak 7 bin 145 oldu. En çok rağbeti Antalya, İstanbul, Muğla, Aydın ve İzmir gördü.

Yabancıların konutta tercih ettiği 5 ilden 3'ü Ege Bölgesi'nden

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, mütekabiliyet yasasının yürürlüğe girmesinin ardından artan yabancılara gayrimenkul satışından, en çok faydalanan 5 ilden üçünün Ege Bölgesi'nde olduğunu dile getirdi. 

 

Geçen yılın ilk altı ayında yabancılara 3 bin 107 adet gayrimenkul satışı yapılırken, mütekabiliyet yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte 2013 yılının ilk altı ayında bu sayının 7 bin 145 adede yükseldiğini hatırlatan Kazançoğlu, "2012 yılının ilk 6 ayında 55 ülke vatandaşı gayrimenkul alırken, 2013 yılının ilk 6 ayında bu sayı 88 ülkeye yükseldi. Bu ülkeler sıralamasında önceliği Rusya alırken onu İngiltere, Almanya, Norveç ve Suudi Arabistan takip etti. Arap ülkelerinin de tercihi Türkiye'ye yöneldi. Suudi Arabistan'ı, Kuveytliler, Katarlılar ve Dubaililer takip etti. Ayrıca Fransa, Belçika, Hollanda, Avusturya, Danimarka ve İsveç'te ülkemize ilgi gösteren ülkeler oldu. Bunların yanı sıra 175 milyonluk soydaşa sahip, 75 milyonluk nüfuslu Türkiye'den önümüzdeki dönemde Türk Cumhuriyetleri, İran, Çin ve Balkan ülkelerinin de ülkemizden gayrimenkul edineceğini bekliyoruz" diye konuştu. Bu yıl 15 bin konut satışı ile 5 milyar dolar toplam satış bedeline ulaşmanın hedeflendiğini anlatan Kazançoğlu, "İleri hedef ise 20 bini aşan konut satışı yaparak, 10 milyar dolarlık satış bedeline ulaşmak. Yabancıların tercih ettiği bölgelerde ilk beş sırayı Antalya, İstanbul, Muğla, Aydın, İzmir illeri oluşturuyor. Görüleceği üzere, batı sahillerimiz tercih ediliyor. Özellikle bu ilk beş ilin üçünün Ege Bölgesi'nde olması kentimiz ve bölgemiz için önem arz ediyor. Muğla'da Bodrum ve Fethiye ilçeleri, Aydın'da Kuşadası ve Didim ilçelerinin ön plna çıktığını görüyoruz. Yabancıların en çok tercih ettiği ilçelerin başında ise Kuşadası geliyor. Türkiye 2023 hedeflerine ulaşmak için, yabancıların ülkemizde konut edinmeleriyle ilgili gerekli yasal düzenlemeleri ve kolaylıkları hızla yerine getirmeli ve bu doğrultuda cari açığın bir ölçüde kapanmasına destek olmalı" görüşünü savundu. 

 

İSTANBUL FİRMALARI İZMİRE KALİTE GETİRİR

 

İstanbul inşaat firmalarının İzmir'e yönelmesiyle rekabet ortamında kaliteli işlerin ortaya çıktığını ifade eden Evdüzen, "Emlak almak isteyenler artık yapıların modern ve teknolojik olmasına dikkat ediyor" şeklinde konuştu. Türkiye'de gayrimenkulün doğru ellerde "el" değiştirmediğini, satımların ihtiyaca göre değil yapının gerçek değerine göre gerçekleştirilmesi gerektiğine işaret eden Evdüzen, alım-satım için güvenilir ve tek bir danışmanla çalışılmasının yararlı olacağını söyledi. 

 

''EYLÜL-EKİM AYLARINDA İZMİRİN GAYRİMENKULDE CAZİBESİ ARTAR''

 

Yabancıların mütekabiliyet yasasıyla birlikte alımlarını İstanbul'un ardından İzmir'e yönlendirdiğini vurgulayan Remax Gayrimenkul Danışmanı İbrahim Evdüzen, özellikle Ortadoğu ülkelerinden gayrimenkul alımı için yabancıların Türkiye'ye geldiğini belirtti. Gayrimenkul yatırımlarının 2008'den bu yana yüksek prim oranlarına sahip olduğunu, yılın durağan geçmesine karşın eylül-ekim aylarının fırsat dönemine dönüşeceğine dikkat çeken Evdüzen, "Gayrimenkul yatırımı en mantıklı yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. En kötü dönemde dahi yüzde 8-9 oranında kazandırıyor. Ortadoğulular, Osmanlı ilgisi nedeniyle İstanbul'a yöneldiler. Ancak ikinci sırada İzmir'e yerleşmeyi tercih ediyorlar. Yapı fiyatları da dünya ortalamasının biraz altında seyrediyor. Bu da yabancıların dikkatini çekiyor" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir