Yabancılar Galata'yı gözlerine kestirdi

Tatil için önemli destinasyonlardan biri olan İstanbul şimdi de konut piyasası ile yabancıların dikkatini çekiyor

yabancilar galata'yi gozlerine kestirdiAlaattin Apartments adlı şirketin Galata’da restore ettiği dairler yabancı basında ilgi gördü.

The New York Times‘a haber olan 1800’lerden kalma bu apartman klasik Türk mimarisinin izlerini taşıyor. Alaattin Apartments tarafından 2,5 sene boyunca restore edilen apartman Galata’da bulunuyor. Restorasyon yapılırken Galata kulesinin mimarisi temel alınmış ve hem lüks hem de tarihi bir hava yaratılmaya çalışılmış. Apartmanın tamamının fiyatı 8,2 milyar dolar ve 8 daireden oluşuyor. Ancak 185 metre karelik daireler ayrı olarak da satılıyor.

Haberde ayrıca potansiyel alıcılar için Türk emlak piyasası hakkında bilgilere yer verilmiş. Emlak fiyatlarının 2 sene öncesine kadar  yüzde 12 oranında artığı ve satılan ev sayısının azaldığı verilen bilgiler arasında.

Fakat TÜİK’in verilere göre İstanbul yabancılar tarafından mülk almak için en çok tercih edilen şehir değil. Yabancıya satışta İstanbul, Antalya’nın ardından ikinci sırada gözüküyor. Bu durumun sebebi Avrupalı alıcıların genellikle Antalya, Aydın, İzmir ve Muğla gibi illerden mülk alması. Öte yandan Rus, Azeri ve Arap alıcıların daha çok İstanbul’dan mülk almayı tercih ettiği göze çarpıyor.

İstanbul’dan ev alan yabancılar genellikle Beylikdüzü, Sarıyer ve Bahçeşehir gibi şehir merkezinden uzakta evleri tercih ediyor. Bu bölgelerde yabancılar tarafından tercih edilen ev fiyatları metrekare başına 1.300 – 10.000 dolar arasında değişse de yabancıların tercihleri genellikle fiyatları metrekare başına 4.000 – 6.000 dolar arasında olan evler oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.