Vatandaşı rahatlatır.. 32 yıllık cezalar yeniden yapılandırılacak!

Devletin 32 yıllık birikmiş alacağı yeniden yapılandırılıyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Katip Üyesi Günay "Trafik, askerlik, karayolu taşıma kanunu, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti idari para cezaları gibi yapılandırmalar mevcut. Bu, 1984 yılından beri olan tüm cezaları kapsıyor" dedi.

32 yillik cezalar yeniden yapilandirilacak!TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Katip  Üyesi, AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, devletin 32 yıllık  birikmiş alacağını yeniden yapılandırdıklarını belirterek, "Trafik, askerlik,  karayolu taşıma kanunu, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti idari para cezaları  gibi yapılandırmalar mevcut. Bu, 1984 yılından beri olan tüm cezaları kapsıyor"  dedi.

Günay,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fetullahçı Terör Örgütü'nün  (FETÖ) darbe girişimini, bir ülkeyi parçalamak üzere gerçekleştirilmiş terörist  eylem olarak gördüklerini vurguladı.
Türkiye'nin siyasi tarihinde darbe deneyimleri yaşadığını ifade eden  Günay, onların verdiği acı ve deneyimle vatandaşların sert tepki verdiğini  anlattı.

Darbeciler ve teröristlerin, ülkenin, milletin psikolojisini etkileyemediğini vurgulayan Günay, şöyle konuştu:

"Bir psikolojik savaş kazanıldı. Milletimiz, tamamen kendi iradesi ve  cesaretiyle meydanlara ve sokaklara çıktı. Teröristlere karşı dimdik ayakta  durdu. Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük çoğunluğunun bu kalkışmaya katılmaması,  komutanlarımızın hemen devreye girip, olayın emir komuta zinciri içinde  olmadığını söylemesi ve destek vermemesi askeri darbenin gerçekleşmemesinde  önemli etken. O gecenin kahramanlarından birisi de emniyet güçlerimizdir.  Cumhurbaşkanımızın ve başbakanımızın hemen halkla iletişime geçip, dik duruş için  çağrıda bulunması siyasi iradenin ne kadar güçlü olduğunu gösterdi. Basın ve  yayın kuruluşları da toplumun bütün paydaşlarını bir araya getirip, etkin  iletişimi sağladı. Herkese çok teşekkür ediyorum."

'VERGİ ALACAKLARININ ASIL TUTARI 90 MİLYAR LİRA'
Günay, 15 Temmuz sonrası geçiş döneminden Türkiye'nin çok daha güçlü  bir demokrasiyle çıkacağının altını çizdi.

Türk halkının gündüz işte, gece ise demokrasi nöbetinde olduğuna  değinen Günay, kendilerinin de Plan ve Bütçe Komisyonunda yoğun çalışmalarda  bulunduklarını anlattı.

Piyasadaki nakit sıkışıklığının farkında olduklarını belirten Günay,  Merkez Bankasının para politikalarıyla bunu bir şekilde takip ettiğini ve uygun  tedbirleri aldığını aktardı.

Kendilerinin de piyasayı rahatlatmak adına almaları gereken birtakım  önlemler bulunduğunu dile getiren Günay, şöyle devam etti:

"Bunların başında bazı alacakların yeniden yapılandırılması var.  Trafik, askerlik, karayolu taşıma kanunu, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti  idari para cezaları gibi yapılandırmalar mevcut. Bu, 1984 yılından beri olan tüm  cezaları kapsıyor. Devletin 32 yıllık birikmiş alacağını yeniden  yapılandırıyoruz. Ödemeleri kolaylaştıracak ve sicilleri yeniden temizleyecek bir  adım. Vergi alacaklarının asıl tutarı 90 milyar lira. SGK'nın şu anki tutarı 68  milyar lira. Gümrük vergisinin asıl kısmı 325 milyon lira, para cezası kısmı da  935 milyon lira, yapılandırmaya girecek kısım. Hem vatandaşımıza rahat bir nefes  aldıracağız hem de bir anda tahsil edilemeyecek birtakım alacakların da devlete  gelir olarak girmesini sağlayacağız."

'EKONOMİMİZ SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNDE'
Günay, FETÖ'nün ekonomide de kriz çıkarmak istediğini ve ekonomiye  zarar vermeye çalıştığını vurguladı.

Dünyada, ekonomik anlamda Türkiye'nin yaşadığından daha büyük bir  stres testinin olamayacağına dikkati çeken Günay, 15 Temmuz gecesindeki darbe  girişiminden iki gün sonra tüm piyasaların açılması ve tüm finansal kuruluşların  hiçbir şey olmamış gibi faaliyetlerine devam etmesiyle dünyaya en güzel cevabın  verildiğini söyledi.

Ülke ekonomisinin 14 yıldır sağlam temeller  üzerinde ilerlediğini belirten Günay, şunları kaydetti:

"Bu sağlam temel üzerinde olmanın üç nedeni var. Bunlardan birincisi  mali disiplin, ikincisi güçlü finansal ve bankacılık sistemi, üçüncüsü de güçlü  bir Merkez Bankası ve esnek para politikasıdır. Türkiye çok etkin bir kriz  yönetimi yapabiliyor. Ülkemizde borsa kapanmadı. 11 Eylül sonrası ABD'de borsa  günlerce açılmadı. Rusya'da küresel ekonomik kriz nedeniyle borsa haftalarca  açılmadı. Milletimizin o kadar sağduyusu ve feraseti var ki 26 Temmuz itibarıyla  9 milyar dolarlık döviz bozduruldu. Şu anda her şey kontrol altında. Çok daha  güçlü bir demokrasiyle çok daha güçlü bir ekonomik yapılanmaya da geçeceğiz. Yurt  içindeki vatandaşımız ve yatırımcımız ekonomiye güveniyor. Yurt dışındaki yabancı  yatırımcılara verilmek istenen algı yönetimi üzerinde daha çok çalışmalıyız.  Eninde sonunda Türkiye ile ilgili görmek istemedikleri gerçekleri görecekler."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *