Vatandaşa şok TÜİK cezası

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde yaşayan Ahmet Karabulut isimli vatandaş, TÜİK’in yaşam memnuniyeti araştırmasına mazeret belirtmeksizin katılmadığı gerekçesiyle 923 TL para cezası ile karşı karşıya kaldı

Vatandaşa şok TÜİK cezası

Geçtiğimiz günlerde, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Hane Halkı Bütçe Anketi çalışmasında örnek ailelerden biri olarak belirlenen ünlü sunucu Defne Samyeli, TÜİK yetkililerinin anketine katılmayacağını açıklayınca para cezasıyla karşı karşıya kalmıştı. Bu olayın bir benzeri Bozüyük’te yaşandı. Bozüyük Çarşı Mahallesi'nde ikamet eden Ahmet Karabulut isimli vatandaşa, TÜİK’in yaşam memnuniyeti araştırmasında mazeret belirtmeksizin anket çalışmasına katılmadığı için TÜİK tarafından 923 lira para cezası kesileceği tebliğ edildi.

Aldığı tebliğ yazısı ile şaşkına dönen vatandaş Karabulut, akşamüstü gelen anketörlerin tutum ve davranışlarını beğenmediğini, durumlarından şüphelendiğini anlatarak, “Kim olursa olsun, bu zamanda böyle olaylara şüphe ile bakar. Madem bu anket resmi bir anket, o halde resmi yollarla yapılsın. O zaman kimse çıkıp da bu duruma itiraz etmeyecektir. Anketin yapılış şekli çok yanlış ve vatandaşlar bu konuda bilinçsiz ve mağdurdur. Benim gibi diğer vatandaşlar da mağdur edilmesin ve bu konuya bir çözüm yolu bulunsun” dedi.

Ahmet Karabulut, TÜİK’e gönderdiği itiraz dilekçesinde ankete kasıtlı olarak katılmamasının söz konusu olmadığını belirterek, tebliğ yazısına itiraz ettiğini ve ankete cevap verilmediği hususlarını da kabul etmediğini söyledi.

Karabulut, itiraz dilekçesinde, “Kurumunuz tarafından yapılan istatistik araştırmasında, bilinen bir gerçeğin olduğunun da gözardı edilmemesi gerekmektedir çünkü günümüzde, 'Bu tip araştırmalar yapıyoruz' diyerek, birtakım bahaneler ileri sürülerek evden içeriye girilip birçok tatsız olay yaşanmaktadır. Vatandaşlar gasp, hırsızlık, taciz ve benzeri birçok nahoş olaylarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu gibi olayların yaşandığını günümüzde, uygulanacak cezai müeyyideler bu durumlar değerlendirilerek uygulanmalıdır. Kurumunuz tarafından yapılan araştırmaya herhangi bir kastımız olmamıştır. Kasıtlı olarak cevap verilmemesi gibi bir durumda söz konusu değildir. Kurumunuz tarafından ilgili sayı ile belirtilen tebliğ yazısına itiraz ediyorum. Ayrıca anketinize cevap verilmediği hususlarını da kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.

TÜİK’e iadeli taahhütlü olarak itiraz dilekçesi gönderen Karabulut, merakla gelecek cevabı beklemeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

78 − 71 =