Vatandaşa altın uyarısı

Darphane grevi Antalya'daki kuyumcuları etkiledi. Kuyumcular vitrinlerine "Çeyrek, yarım, tam altın yok" yazdı. Öte yandan İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Kameroğlu, "Vatandaşlara ramazan ayı boyunca Darphane altını almamalarını tavsiye ederim. 22 ayar tel bilezik alabilirler, şu anda Darphane'nin altınından daha ucuz" diye konuştu.

Vatandaşa altın uyarısı

Darphane grevinin ardından azalan altın arzı Antalya'daki kuyumcuları vurdu. Antalya'da bazı kuyumcular iş yerlerinin camına "Çeyrek, yarım, tam altın yok, cumhuriyet altını var" yazılarını astı. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'ndeki grev kararının yansımalarını değerlendiren Kameroğlu, Darphane grevinin külçe altın fiyatlarıyla değil, Darphane'nin basmış olduğu Darphane altınlarının piyasada bulunup bulunmamasıyla ilgili olduğunu belirtti.

Bu konuda Darphane'nin grev kararının en kısa sürede çözülmesini istediklerini dile getiren Kameroğlu, şöyle dedi: "Grev kararından önce de Darphane'nin ürettiği, bastığı altınlar piyasada bu işi yapanlar tarafından, fırsatçılar tarafından ve aşırı talepten dolayı ciddi şekilde yükselmiş durumdaydı. Darphane'nin grev kararından sonra da mevcut olan işçilik fiyatı yüzde 50 arttı. Yani birileri haksız şekilde para kazanacak, kayıt dışı para kazanacak. Hepsi vatandaşın cebinden çıkacak."

Darphane altınlarının ziynet eşyası olarak alınıp satıldığını ve ramazan ayı sebebiyle düğün ve nişanlar azalacağı için talepte de ciddi oranda düşüş yaşanacağı bilgisini veren Kameroğlu, altın almak isteyenlere şu tavsiyelerde bulundu: "Vatandaşlar Darphane altını, çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altını almak için acele etmesin. Darphane altınları şu anda normalden fazla fiyata satılmaktadır. Bu altınların alınması, fırsatçıların haksız yere para kazanmasına sebep olacaktır. Dolayısıyla ben vatandaşlara ramazan ayı boyunca Darphane altını almamalarını tavsiye ederim. Onun yerine klasik 22 ayar tel bilezik alabilirler. Klasik tel bilezik şu anda darphanenin altınından daha ucuz."

Garanti Yatırım Analisti Gökalp İçer ise grev sebebiyle bireysel kuyumcuların fiyat yükseltebileceğini ancak altında trend yaratacak bir hareket oluşmayacağını belirtti.

İçer, alınan grev kararının altın fiyatlarına herhangi bir etkisi olmayacağını dile getirerek, "Bireysel kuyumcular fiyat yükseltebilir ancak altında trend yaratacak bir hareket oluşmaz. Altının gram/TL fiyatını belirleyen unsur, altının uluslararası spot piyasada belirlenen ons/dolar cinsinden fiyatı ve USD/TL kurudur" diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir