''Vatandaş ikinci defa gaz alabilir''

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başkent Ankara'da doğalgaz satışlarının 110 TL ile sınırlamasının vatandaşlar için bir sıkıntı oluşturmayacağını söyledi.

''Vatandaş ikinci defa gaz alabilir''

Herkesin rahatlıkla doğalgaz alımı yapabileceğini dile getiren Yıldız, "Her aya has olmak üzere bir düzenleme yapıldı. Ekim ayına 135 lira, Kasım ayında bin 320 lira Ocak ayında 620 Liralık doğal gaz alımı yapılabilecek. Eğer o ay içinde bitirdilerse alınan gaz ikinci, üçüncü kez de alabilir vatandaşlar. " dedi.

 

Van Gölü Elektirk Dağıtım AŞ'nin devir teslim törenine İçişleri Bakanı Muammer Güler, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik katıldı. Programda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gazetecilerin sorularını cevapladı. Başkent'te doğalgaz satışını 110 TL ile sınırlandırılmasının sorulması üzerine Yıldız, doğalgaz sıkıntısının vatandaşlar için söz konusu olmadığını belirtti. Herkesin rahatlıkla doğalgaz alımı yapabileceğini dile getiren Bakan Yıldız, "Her aya has olmak üzere bir düzenleme yapıldı. Ekim ayına 135 lira, Kasım ayında bin 320 lira, Ocak ayında 620 liralık doğalgaz alımı yapılabilecek. Eğer o ay içinde bitirdilerse ikinci, üçüncü kez de alabilirler. Biz her zaman vatandaşın haklarından yanayız." diye konuştu. 

 

Vatandaşların önlem almalarını gerektirecek bir durum olmadığını vurgulayan Yıldız, şu ana kadar vatandaşların kullanmadıkları 140 milyon TL'lik doğalgaz aldığını bildirdi. Yıldız, vatandaşların ihtiyaçları kadar doğalgaz almalarını, herhangi bir sıkıntının olmadığını da dile getirdi. 

 

AFŞİN ELBİSTAN'A YATIRIM YAPACAK ÜLKELER...

 

Afşin-Elbistan kömür sahalarına yatırım yapmak amacı ile Çin ve Güney Kore'nin yanında başka ülkelerinin de başvuru yapıp yapmayacağının sorulması üzerine Bakan Yıldız, şu anda isminin açıklanmasının istemeyen yeni ülkelerin olduğunu söyledi. Yerli kömür kaynaklarına bu ülkelerin de artı değerler koymayı arzuladıklarını bildiren Yıldız, "Takribi bir 12 milyar dolarlık yatırımı yapmak için gerçekleştirmek için ciddi bir teklif oluşturuyorlar. Siyasi istikrarın oluşması ile beraber Eskişehir Ergene Havzası ve bir çok bölgede bütün yerli kaynaklarını kullanacağız." ifadelerini kullandı. 

 

Yıldız, ithal edilen doğal gazın maliyetlerinin engellenmesi için bütün bu yerli ve yenilenebilir kaynakların koruyup kollanacağını belirterek, Türkiye'nin kalkınmasının böylelikle sağlanacağına da işaret etti. 

 

Nüfusu 10 binin üzerindeki ilçelere doğalgaz götürülmesi konusundaki son durum ile ilgili bir soru üzerine Bakan Yıldız, şu ana kadar yapılan başvurular sonucunda ilçelerin isminin net olarak belirlenmediğini söyledi. Son duyurlarını yaptıklarını kaydeden Yıldız, bunun son bir fırsat olduğunu belirterek, "İnşallah ben ümit ediyorum ki 25-30 ilçe bu fırsattan yararlanacaktır." dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *