Vatandaş haketti.. Yeni reform paketi hemen uygulanacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hükümetin geniş bir reform paketi uygulayacağını açıkladı.

yeni reform paketi geliyorMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, Financial Times’a yaptığı açıklamada, yeni hükümetin gelecek dört yılda, koalisyon ortaklarının engellemeleri ile karşılaşmaksızın, ekonomiyi canlandırmak ve yapısal sorunları gidermek amacıyla geniş bir reform paketini uygulayacağını söyledi.

Bakan Şimşek; reformların, devletin gelirlerini artırmak için vergi toplamanın daha da iyileştirilmesinden başlayarak, ekonominin tüm kısımları üzerinde odaklanacağını ve etkilerinin ilk 18 ayda görüleceğini, diğer reformlar da rekabetçilik, kişisel tasarruflar, istihdam ve formal emeklilik planlarına sahip daha fazla vatandaş tabanı yaratmayı içereceğini açıkladı.

İlk yasa emekliye! Zamlar en kısa sürede verilecek..

1 Kasım seçimlerinde büyük bir zafer elde eden ve yeniden tek başına iktidar olan AK Parti, toplumun her kesimini ilgilendiren vaatlerini hızla hayata geçirecek. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da hükümet programı ve vaatlerin hayata geçirilmesi için gerekli talimatları verdiğini söyledi.

Çelik, "Öncelikle seçim beyannamesinde söz verdiğimiz hususların, bunlarla ilgili düzenlemelerin bir an evvel yerine getirilmesi için gereken çalışmalara başladık" dedi.

8.9 MİLYONA ZAM

İlk çıkarılan yasalardan biri emekliler için olacak. Yapılacak yasal düzenlemeyle birlikte tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına, rutin zamlarına ek olarak 100 lira seyyanen artış yansıtılacak. Böylece sayıları 8.9 milyonu bulan SSK ve Bağ- Kur emeklileri, yıllık bin 200 lira ek gelire kavuşacak. Bu zamdan geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan 100 liralık seyyanen artışı alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de yararlanacak. Böylece bu emekliler de yıllık toplam 2 bin 400 lira ek gelire kavuşmuş olacak.

ÇALIŞANA DESTEK

Yapılacak düzenlemelerden biri de çalışan emekliler için olacak. Emekli olup esnaflık yapanların maaşından yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılacak. Kesinti, geçtiğimiz dönemde yüzde 15'ten yüzde 10'a çekilmişti. Şimdi çıkacak yasayla tamamen kaldırılacak. Böylece emekli esnaflar, yüzde 10'luk bir avantaj yakalayacak. Maaşındaki kesintinin kalkmasıyla, gelir artışı sağlayacak. Örneğin maaşı bin lira olan çalışan emeklinin eline yüzde 10'luk kesintiyle 900 lira geçiyor. Emekli, kesintinin kalkmasıyla bin lira almaya başlayacak.

HER İLDE EV

AK Parti, emeklileri uygun koşullarla ev sahibi yapmak için çalışmalarını hızlandıracak. TOKİ, emeklilere Türkiye'nin her yerinde ev imkanı sunmak için kolları sıvadı. Pek çok şehirde satışa sunduğu projelerde emeklilere özel kontenjan ayıran TOKİ, bu imkanı yaygınlaştıracak. Emekliler, 250 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi olabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir