Varlık yönetimi ve Banka borçluları

Bankalar şimdi de borcu olan müşterilerinin borç takibini yapmak için aracı finans kurumlarına dosyaları devrediyor.

bankaya borcu olanlar dikkat!Ana borcu ödeyemeyen vatandaşlar bu sefer de katlanmış faizlerle karşı karşıya kalıyor.

Şikayetvar’ın haberine göre: Bankalar, borçlu müşterilerinin dosyalarını aracı finans kurumlarına devrediyor. Borcu olan vatandaşlar ise artık bankayla değil aradaki kurumla muhatap oluyor. Ancak borçlu vatandaşlar bu kurumların, ana borcun üzerine çok fazla faiz koyduğunu belirtirken, ödeme koşullarının daha da zorlaştırıldığından yakınıyor.

Vatandaşların şikayetlerinden bazıları şöyle:

“Ana para 6 bin liraydı şimdi 21 bin lira oldu insaf!”

“Bankaya olan kredi kartı borcum bir firmaya devredildi. Geçen hafta mesaj attılar 6 bin 500 lira anapara 12 ay taksitle ödeyebilirsiniz. Büyük bir heyecanla dosya yetkilisi görevliyi aradım. Dosyama maaş haciz uygulanacakmış ayrıca borç 21 bin liraya çıkmış...Bu nasıl vicdan? Yemeye ekmek bulamıyoruz 21 bin lirayı nereden bulalım? Neden mesaj attınız? Size zaten 3 bin lira ödedim. Bu bayram hürmetine indirim yapın, anaparayı ödeyeyim kapatalım bu işi. Personeliniz de çocuk azarlar gibi azarlamasın lütfen...”

 “Fazladan para istediği gibi insanları da aşağılıyorlar!”

“Firma görevlisi konuşurken insanların yüzüne neden telefonu kapatıyor anlamam, insanlara cevap vermek yerine telefonu insanın yüzüne kapamakta ne oluyor? Size olumlu olmayan ne kadar söz söylesek haklı olduğumuzu düşünüyorum. 8 bin 500 liralık bir borç yapılandırılmasında 12 bin lira ödedik ve hala 4 bin lira borcumuz olduğu söyleniyor bu yaptığınıza ne denir? Yasal yollarda hakkımızı arayacağız...”

“Lütfen insaflı olun!”

“Bir bankaya 2001 yılında 650 lira borcum vardı 2010 yılında 27 bin lira borç olmuş, 2010 yılında aradılar 1300 lira yatırırsam borçtan kurtulacağımı belirttiler, gittim yatırdım. vekil avukattan ve varlık firmasından hiçbir borcu yoktur yazısı aldım ve borçtan kurtulmuştum. Şimdi öyle mi! ‘Hepsini ver’ diyorlar!

“Mahkeme kararına uymadı bizden fazla para aldı!”

“Babamdan intikal eden borcu mahkemeye taşıdık. Kardeşimin maaşına icra koydular. 3 bin 400 lira 2 sene maaşından kesildi ve mahkeme karara bağladıktan sonra 7 bin lira ödediğimiz halde kardeşimin icra yoluyla kestikleri parayı, iade etmeyeceklerini ve mahkeme kararında ki 5 bin liraya uymayıp bizden tam 10 bin 400 lira tahsil edildi!

Firmadan bizi arayanlar tarafından yanıltıldık. Bu şirketten şikayetçiyim! Gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim.”

“Borçlu olmadığımız halde arıyor!”

“Hiçbir bankaya borcumuz olmadığı halde, firma tarafından arandık, kendilerini tanıtıp 147 milyar borcumuz olduğunu söylediler. Biz de ısrarla borcumuz olmadığını söylememize rağmen gayet kendilerinden emin bir şekilde bankadan borcu devraldık vs. konuşmalarla yarım saat bizi strese soktular. En sonunda ana adınız şu mu baba adınız şu mu diyerek yanlış kişiyi aradıklarını anlatmaya çalıştılar. Boşu boşuna canımız sıkıldı, günümüz mahvoldu.

Eğer gerçekten böyle bir kurumsal şirket varsa telefonla arayan müşteri temsilcilerine eğitim verilsin, rehberden numara bulup yanlış insanları arayarak strese sokup oyalamasınlar.”

 “Siz insanlara asla kolaylık sağlamıyorsunuz!”

“6 bin liralık borcum dolayısıyla firmadaki vatandaşınızla görüşme yaptım. Bütün kararı kendisi verirmiş gibi konuştu, bunun yöneticisi yok mu, anlaşmak ne mümkün. Ne kadar anlaşmaya yakın çalışırsanız, o kadar uzak davranmaya başlıyor. Firma yetkilileri eğitim vermediniz mi? Borcumu ödemek istiyorum yahu, ama bu anlayışsızlığınız, politikanız ve her şeyden öte bu davranış yüzünden borcumu ödemeyeceğimi, ödersem hata etmiş olacağımı anladım.”

“Personele borçluya telefon aç sadece tehdit et mi diyor?”

“Kart borcum firmaya devredilmiş. Borcumu ödemek istiyorum ama hiçbir şekilde yanaşmıyorlar. Konuştuğum kişi hep aynı kelimeleri, tehditleri söylüyor nasıl çözeceğiz bu olayı yardım edin diyorum ben bilmem deyip duruyor! Başka yetkiliye bağlayın telefonu diyorum bağlasam ne olacak ki diyor nasıl çözeceğiz biz bu işi anlamadım!”

“Beni aradılar borcun var dediler hiçbir belge yok!”

“Firmadan gelen kişi apartmanda ismimden beni soruşturuyor. Komşumun bir tanesi G*** beye bir hayli yardımcı oluyor. İsmimin yazılı olduğu bir mektup bırakıyor. Borcunuz var şurayı arayın diyorlar ama hiçbir belge yok...

Sonrasında yetkili 12 bin 500 TL borcunuz var peşin öderseniz 6 bin 400 lira bir hafta müddet dedi. Maaş haczi, çocuklarımdan tahsil bilgisi verdiler. Bunun üzerine ilgili şirket hakkında Google'de arama yaptım ilk çıkan bilgiler kafa karıştırıcı idi. 2005 yılında memur oldum. BBDK'da tüm bilgilerimiz var. Kredi kartı verelim diye hemen hemen her bankadan aranıyorum. Ama bu banka bana ulaşamıyor.”

Varlık yönetimi ve Banka borçluları” üzerine 2 düşünce

 1. Resmi Yokümran baraz

  Benim adaıma düzenlenmiş kredi kartını banka işyeri adresime teslim edmiş ve limiti olan 4 bin tl alışveriş yapılmış gibi post tan cekilmiş. Haberim oldugunda bankayı arayıp ilk yatırıldıgında kartı iptal etmeleri talimatını verdigim halde yatırır yatırmaz tekrar cekilmiş. Şimdi de yatırım şirketlerine devrolmuş ve korkunc faiz talep ediliyor.. Sekiz yıldır nerdeydiniz?

  Bu konuda yapılması ve izlenilmesi gereken yollarda yardımcı ola bilicek biri varmı??????

  Şirketle anlaşmayı denedim fakat istedikleri meblayı yatırır yatırmaz BORCU YOKTUR yazısını vermeyi reddeti ve onlara mecbur oldugumu, ödeme yapılmazsa daha yüksek meblalarla karşıma cıkacakları konusunda tehtit edtiler.

 2. Resmi YokBahtsız Deve

  Allah kimseyi bu YAMYAMLARIN eline düşürmesin.

  Kendilerini hiç tanımadığım, hiç karşılaşıp muhatap olmadığım, herhangi bir alışverite bulunmadığım insanlar karşıma çıkmış “senden alacağımız var” diyor. Bu durum haksızlıktır.. Adil değildir.. ve maalesef devletimiz de buna imkan verip seyrediyor.. yazıklar olsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir