Van'da Bediüzzaman Mevlidi

VAN'DA HAZRET-İ ÖMER CAMİİ’NDE, BAŞTA PEYGAMBER EFENDİMİZ OLMAK ÜZERE, BEDİÜZZAMAN HAZRETLERİ VE EHL-İ İMANIN RUHUNA MEVLİT OKUNDU. MEVLİDE TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN YOĞUN BİR KATILIM GERÇEKLEŞTİ.

Van'da Bediüzzaman MevlidiBediüzzaman Mevlidi için Van’da büyük buluşma

Yıllardan beri düzenlenen ve artık mutat hale gelen Bediüzzaman Van Mevlidi, bugün yapıldı. Mevlid, öğle namazını müteakip Hazret-i Ömer Camii’nde okundu. Yeni Asya Van temsilciliği ve Risale-i Nur Enstitüsü tarafından organize edilen mevlid, başta Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (asm) olmak üzere, bütün Peygamberler, Ashab-ı kiram, hususan Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri ve ahirete irtihal eden Nur Talebeleri ile bütün ehli imanın ruhlarına ithaf edildi. Mevlide Van ve çevresi başta olmak üzere, Türkiye’nin diğer bölgelerinden ve şehirlerinden binlerce kişi katıldı. Mevlidde Yönetim Kurulu üyelerimizden, Sami Cebeci, Ali Vapurlu, Ali Kanıbir, Şükrü Bulut, Nejat Eren, Ali Yılmazcan, Hamza Kara, Said Çamkerten ve Hasan Şen ile Yeni Asya Neşriyat Koordinatörü Malik Atom da hazır bulundu. Mevlid öncesi şehirde bir binaya 60 metrekarelik afiş asılırken, bilboardlar ile duvar ilanları hazırlandı ve Cuma namazı çıkışında da el ilanları dağıtıldı.

Mevlide GELENLER muhabbet tazelediler

Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin hayatının 15 yılını geçirdiği Van şehri, Nur Talebeleri için ayrı bir öneme sahip. Şehir, Horhor Medresesi, Van Kalesi, Erek Dağı, Edremit Adası gibi Bediüzzaman ile ilgili birçok mekânı barındırıyor. Bu sene gerçekleştirilen mevlid de; geçmişte Ankara Kocatepe Camii’nde her sene mutat olarak gerçekleştirilen, fakat 28 Şubat sürecinden bu yana yapılamayan Kocatepe Mevlidlerini aratmadı. Türkiye’nin dört bir yerinden gelen Nur Talebeleri Van Mevlidi’nde buluştular, kucaklaştılar ve muhabbet tazelediler. Yoğun bir kalabalığa rağmen, huzur ve sükun içinde geçen mevlid programı, gerçek birlik ve kardeşliğin nasıl ve hangi temeller üzerinde tesis edileceğine dair güzel bir misal oldu. Mevlide katılanlar hâl ve hareketleriyle müspet hareketin en güzel örneğini sergilediler.

ERHAN AKKAYA-İSTANBUL