Vali Mutlu'dan Suriyeli sığınmacı açıklaması

Suriye'li geçici sığınmacıların İstanbul'da meskensiz olarak, açık alanlarda konaklamaları hakkında, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu twitter hesabından açıklama yaptı.

Vali Mutlu'dan Suriyeli sığınmacı açıklaması

Mutlu, "Suriye'li geçici sığınmacıların şehrimizde meskensiz olarak, açık alanlarda konaklamaları hepimizin dikkatini bir süredir meşgul etti. Bu durumdaki sığınmacılara sürekli olarak, devletimizin Kızılay vasıtasıyla hazırladığı kamplara kendilerini götürebileceğimizi anlattık. Ancak ısrarla yaptığımız bu yönlendirici yardım tekliflerimize olumsuz yanıt verilerek kamplara gitmeyi kesinlikle tercih etmediler. Ancak yaklaşan kış şartları, soğuyan havalar nedeniyle doğabilecek olumsuzlukları düşünerek yeni bir inisiyatif geliştirmemiz gerekti" dedi.

KIŞ ŞARTLARINDAN KORUNMAK İÇİN PENDİK KIZILAY KAMPINA 7 AİLE 34 KİŞİ KATILDI

Mutlu daha sonra, "Pendik'teki hazır olan Kızılay kampı ve Tuzla Lojistik Merkezimizi de takviye ederek meskensizlere hazırladık. Açıkta kalan sığınmacılara 10 günden bu yana hazırladığımız bu yerlere yerleştirilmeleri konusunda sürekli çağrılar yapıldı. Bilhassa kış şartlarında açıkta kalmalarının sağlıkları ve misafirperver toplumumuzun vicdanında kabul edilemez olduğu iyi niyetle anlatıldı. Bunun sonucunda 7 aile toplam 34 kişi Pendik Kampımıza rıza en yerleştirilmiş olup Kızılayımız tarafından tüm ihtiyaçları karşılanmaktadır. Kampa yerleşmek istemeyen diğer geçici sığınmacılar ise kendi istek ve imkanlarıyla açıkta kalmaya son verip muhtelif tedbirlere yöneldiler. Konu halen gündemimizde ve sürekli takibimizde olmaya devam edecek, açıkta kalmalara ve olumsuz görüntülere fırsat verilmeyecektir" dedi.

İSTANBULLULAR'DAN YARDIM BEKLİYORUZ

Vali Mutlu ayrıca, "Devletimiz ve misafirperver, yardımsever halkımızın yardım ve ilgisi sığınmacılara sunulmaya devam edilecek fakat olumsuzluklar izlenecektir. Değerli İstanbullulardan da bu konuda dikkat beklediğimizi özellikle, gene de açıkta kalmak isteyecek kişileri bildirmelerini bekliyoruz. Bu konuda Emniyetin 155 nolu ve İstanbul AFAD Müdürlüğünün 0212 455 56 67 telefonu ile bana tweeter hesabımdan ulaşabilirsiniz" şeklinde de tweet attı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir