Uzun süreli kiracılara üzücü haber

Ev ve işyeri sahipleri 10 yıllık kiracısını Temmuz 2014’ten itibaren gerekçe göstermeden çıkarabiliyor.

Uzun süreli kiracılara üzücü haber

Tahliye davalarının çoğalacağı bu yıl, dükkan ve mağaza kiraları yükselecek, noterlerin iş yükü artacak.

Bu günlerde 10 yıldır aynı yerde kirada olan kiracılar ile mal sahipleri arasında görüşme trafiği hızlandı. Çünkü Temmuz 2012’de değiştirilen yeni Borçlar Kanunu’nun 347. maddesini oluşturan kira hukuku hükümleri 1 Temmuz 2014’te devreye girmişti.

Buna göre 10 yıldır aynı yerde kiracı olan kişiler mal sahiplerinin talep etmesi durumunda gayrimenkulü tahliye edecek.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz yaz döneminin kiracılar açısından çok sıcak geçtiğini söyledi. Kiraz, “Uzun süre kira artışı olmayan ve raiç bedelin çok altında kiralamaların olduğu bölgelerde tahliye bombardımanı üzerimize doğru hızla geliyor. Ev sahipleri şimdiden tahliye işleri için hazırlık yapmaya başladı” dedi.

Kiracısını çıkarmak isteyen mal sahibi 3 ay önce noterden ihtarname göndererek kira sözleşmesini 10 yıl nedeniyle uzatmadığını ve tahliye istediğini beyan edebilecek.

Kiracı 10’uncu yılın sonunda çıkmazsa mal sahibi tahliye davası açacak. Tahliye işlemleri de kolaylaşacak. Yasa avukat ve noterlerde iş hacmini de artıracak. İstanbul Emlakçılar Odası Başkan Yardımcısı Nizamettin Aşa söz konusu yasadan daha çok dükkân ve mağazaların etkileneceğini dile getirdi. 10 yıldır aynı evde oturan kişilerin kirasını düzenli ödüyorsa mal sahibiyle anlaşacağını aktaran Aşa, İşyerleri için durum farklı. Bu tip yerlerde kira pazarlıkları artacak, fiyatlar yükselecek” diye konuştu.

Dükkân ve mağazalarda uzun dönemli kiralamalar yaptığını belirten Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane mal sahiplerinin tahliyeden ziyade anlaşma yöntemini seçeceğini aktardı. Aksi takdirde mal sahibinin kendisine zarar vereceğine dikkat çeken Nane, “Tahliye ederse yerine kiracı bulmakta zorlanır.  Bu nedenle tahliye olacağını sanmıyorum. Ama kira pazarlıkları hızlanacaktır. Bir dönem kiraların çok düşük olduğu ama zamanla bölgenin gelişmesiyle değerlenen bölgelerdeki gayrimenkullerde pazarlığın daha yoğun olacağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

1 thoughts on “Uzun süreli kiracılara üzücü haber

  1. Resmi Yokgüzin altuntaş

    benim bir evim var yıllar oldu ozaman yanımıza ev yapmışlardı kapıcı yerlestirmek için evi istemişlerdi kiralamak amaçlı aramazıda formelite kagıt yapmıştık okadar ev aynı şekilde duruyormuş ne yapabilirim onlarla konuştugumuz seneleri çoktan geçti zaten onlar kendi oturdukları evi satmımışlar zaten ne yapabilirim kendi evime nasıl geçebilirim

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *