Uyuyan dev uyandı

Başbakan Erdoğan, Türkiye'yi uyuyan bir deve benzeterek, "Uyuyan dev uyanmıştır. Ekonomimiz, artık kırılgan değil. Türkiye istikrarla büyümeye devam edecek" dedi

Uyuyan dev uyandı

Türkiye'nin 2012 yılı sonunda milli gelirinin 786 milyar dolar ile bir rekor kaydettiğini belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye, uyuyan bir devdi. Uyuyan dev artık uyanmıştır" dedi. 11 yıl boyunca, her alanda köklü reformlar gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi: "Gerçekleştirdiğimiz köklü reformlarla, hem demokrasimiz hem de ekonomimiz, her türlü sarsıntıya, her türlü badireye, her türlü engele, engellemeye göğüs gerecek, bunlarla baş edecek bir güce ulaşmıştır."

CUMHURİYET TARİHİ REKORU

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Ticaret Fuarı (TÜMEXPO) kapsamında CNR Expo'da düzenlenen "Uluslararası KOBİ Şurası"nda konuşan Başbakan Erdoğan, "Bizim demokrasimiz artık kırılgan değil. Bizim ekonomimiz, artık kırılgan bir ekonomi değildir. Ufak çaplı gelgitler olabilir, sarsıntılar olabilir, çalkalanmalar olabilir ama demokrasimiz artık sürekli ileriye, sürekli doğru yol alarak gelişmeye, ekonomimiz istikrarla büyümeye devam edecek" şeklinde konuştu.

820 MİLYAR DOLAR

Erdoğan, geriye dönük 1 yıllık milli gelirin yani son 4 dönemde oluşan milli gelirin 820 milyar dolar olduğunu ve bu rakamın da cumhuriyet tarihinin yeni bir rekoru olduğunu belirtti. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu anda, geriye dönük 4 dönem üzerinden baktığımızda, Türkiye'nin milli geliri TL bazında 1.5 trilyon liraya ulaşmış durumda. Bunun da yine bir rekor olduğunu, ülkemiz, milletimiz adına umut verici bir gelişmedir."

TAHMİNLERİ ÇOKTAN AŞTIK
İkinci çeyrek büyüme rakamlarını da değerlendiren Başbakan Erdoğan, "2013'ün ikinci çeyreğinde Türkiye'nin yüzde 4.4 gibi yüksek bir büyüme oranı kaydetti. Bu oranla tahminlerimizin üzerine çıktığımız gibi dünyada da ikinci çeyrekte en fazla büyüyen ülkelerden olduk" dedi.

"FİNANSI BİLİYORSANIZ YAPARSINIZ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 14 ilde yapılacak 15 Şehir Hastanesi'nin imza töreninde yaptığı konuşmada "Eğer siz finansman yönetimi nedir bunu biliyorsanız, insan yönetimi nedir bilgi yönetimi nedir biliyorsanız işte bu eserleri orta koyarsınız. Ama bundan bihaber olanlar finans bulamadık onun için kaldı derler. Yıllar boyunca böyle yürüdü" dedi.

14 İLDE 15 ŞEHİR HASTANESİ
14 ilde kamu özel işbirliğiyle gerçekleştirilecek 15 şehir hastanesinin toplam yatak kapasitesi 24 bin 405 olacak.
Şehir hastaneleri kampuslarında genel hastanelerin yanı sıra kadın doğum ve çocuk hastalıkları, kalp damar hastalıkları, fizik tedavi ve rehabilitasyon, onkoloji, ruh sağlığı, yüksek güvenlikli adli psikiyatri gibi dal hastaneleri bulunacak.
Hastanelerin kurulacağı iller şunlar: Adana, Ankara, Elazığ, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Mersin, Yozgat, İzmir, Konya, Manisa, Bursa, Kocaeli ve Isparta.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir