Ünlü'den yatırım bankacılığı değerlendirmesi

Ünlü&Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut L. Ünlü Eurasia Forum'da Türkiye'deki yatırım bankacılığının durumunu değerlendirdi.

Ünlü'den yatırım bankacılığı değerlendirmesi

Dün Grand Hyatt Hotel İstanbul’da gerçekleştirilen Euromoney’nin düzenlediği EurasiaForum’da konuşan ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut L. Ünlü; “Türkiye’de ticari bankacılığın aksine yatırım bankacılığının henüz yeterince gelişmediğini, ancak sektörün yeterli regülasyon desteği ve sermaye akışı sayesinde istenen büyümeyi yakalayabileceğini” belirtti.

Ünlü sözlerine şöyle devam etti: “Kredi kuruluşlarının son dönemde Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye getirmesi ile birlikte, ülkemizdeki yatırımcı ve dolayısı ile yatırım bankacılığı aktivitesinin artış göstermesini bekliyoruz. Ancak yerel sermaye birikimi konusunda sıkıntılar var. Yerel fonların kurulup büyümesi ve desteklenmesi gerekiyor. Hükümetin yakın zamanda başlattığı bireysel emeklilik sistemi bunun için çok önemli bir adım. Buna ilaveten hükümetin ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun yatırım hizmetlerinin gelişimine imkan sağlayacak  önemini göz önünde bulundurarak destekleyici kanun ve düzenlemelerine ihtiyaç var.” 

Yatırım bankacılığının sadece Türkiye değil, Türkiye’nin bulunduğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgeleri içinde de çok fazla gelişmediğini belirten Mahmut L. Ünlü, “Bu alanda bölgenin en büyük ülkesi şu anda Rusya. Türkiye’nin ise çok büyük potansiyeli var ve geliştirilmesi durumunda yatırım bankacılığı alanında Orta Doğu’da etken olabilir. ÜNLÜ & Co olarak bizim de orta vadeli hedefimiz Mısır ve Irak başta olmak üzere körfez ve Afrika bölgesinde yatırım bankacılığı hizmetlerimizi sunabilmek ve bölgenin önemli bir oyuncusu olmak” dedi.