Üniversite mezunu kadın işsizler beş yılda iki kat arttı

Resmi işsizlik verilerini değerlendiren DİSK-AR kadınların genellikle güvencesiz ve geçici işlerde yer bulabildiğini, eğitimli kadın işgücünün ise “çalışma hayatının duvarları ile karşılaştığını” belirtti.

Üniversite mezunu kadın işsizler beş yılda iki kat arttı

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), TÜİK’in Mayıs 2013 işsizlik verilerini değerlendirdi.

Değerlendirmede kadınların çalışma hayatında en dezavantajlı kesimler arasında olduğu vurgularak “Kadınların genellikle güvencesiz ve geçici işlerde yer bulabildiği, eğitimli kadın işgücünün ise çalışma hayatının duvarları ile karşılaştığını resmi verilerden çıkartmak mümkün” ifadelerine yer verildi.

Değerlendirmede yüksekokul mezunu kadınlarda işsizlik Mayıs 2013 dönemi için yüzde 13,1 olduğu ve bunun yüksekokul mezunu erkeklerin yüzde 5,9’lık oranının iki katıdan fazlaya denk geldiğine dikkat çekildi.Değerlendirmeye göre, kategoride yer alan kadınların işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 55 bin kişi artış göstererek 210 binden 265 bine yükseldi. Mayıs 2008 döneminde yüksekokul mezunu kadın işsiz sayısı 129 bin düzeyindeydi. Beş yılda kadın işsiz sayısı yaklaşık ikiye katlandı. Yüksekokul mezunu işsizlerin çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor.Değerlendirmede çalışma çağındaki her üç kadından yaklaşık olarak sadece birinin ekonomik bir faaliyette çalıştığı da belirtildi.Katılım oranıDİSK-AR’ın değerlendirmesinin kadınlarla ilgili bölümü ana hatlarıyla şöyle:* İşgücüne katılım oranını kadınlar için yüzde 31,8.* Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre işgücüne katılım oranı 1,6 puan artarken, kayıt dışı çalışan kadınların sayısı 59 bin kişi yükseldi. Aynı dönemde kayıt dışı istihdam erkekler için 307 bin kişi azaldı.* Başta umudu kesik olanlar olmak üzere son üç aydır iş arama kanallarını kullanmayan ancak işe başlamaya hazır olduğu halde işsiz sayılmayanların yüzde 59’unu da kadınlar oluşturuyor.* Geniş tanımlı işsizlik kadınlar için yüzde 23 oranında.Gizli işsizlikDİSK-AR’ın değerlendirmesinde işsizliğe dair dikkat çektiği noktalardan bazıları şunlar:* İşsizlik verileri işgücüne katılım oranlarındaki artışın yeteri oranda karşılanamaması sonucunda ciddi bir biçimde yükseldi.

Resmi işsizlik oranı ise 254 bin kişi ilave işsizle yüzde 8,2’den yüzde 8,8’e çıktı.* Umudu olmadığı için ya da diğer nedenle son üç aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve işe başlamaya hazır olduğu halde işsiz sayılmayanlar dahil edildiğinde, işsiz sayısındaki artış 412 bine ulaşıyor.

İşsizlik oranı ise yüzde 8,8’den yüzde14,7’ye çıkıyor.* Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranlarının Haziran 2012 döneminden itibaren başlayan yükseliş eğilimi bu dönem de etkisini sürdürdü. Söz konusu oran Haziran 2012 döneminde yüzde 8,9 iken Mayıs 2013 döneminde yüzde 9,6 oldu.* Geniş tanımlı işsiz sayısı ise 4 milyon 501 bin kişi.* Gençler için geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 26.* Gizli işsiz olarak görülen eksik ve yetersiz istihdam edilenler de ilave edildiğinde işsizlik oranı yüzde18,91, işsiz sayısı 5 milyon 487 bin kişi düzeyinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir