Umre fiyatları açıklandı.. Umreye nasıl gidilir?

Diyanet İşleri Başkanlığı, 31 Ekim’de başlayacak umre kayıtları için süreye bağlı olarak 950-1.950 dolar talep ediyor. Acentaların fiyatları ise 699 dolardan başlıyor.

umre fiyatlari aciklandi

Diyanet İşleri Başkanlığı 31 Ekim’de başlayacak umre kayıtları için süreye bağlı olarak 950-1.950 dolar talep ediyor. Kalacak yer ve süreye bağlı olarak acentaların fiyatları ise 699 dolardan başlıyor ve 4.000 dolara kadar çıkıyor.

Kutsal topraklar Mekke ve Medine’deki umre ziyareti için Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB) bağlı seyahat şirketleri, 2017 sezonu için süre ve ücret programlarını ilan etti.

Acentaların UMRE fiyatları

Acentaların fiyatları 699 dolardan başlayıp 4.000 dolara kadar çıkıyor. 31 Ekim Pazartesi kayıt almaya başlayacağını açıklayan Diyanet İşleri Başkanlığı da ‘otel’, ‘yürüme mesafeli’ ve ‘servisli tipler için 7, 11, 14, 20 ve 24 günlük umre programları oluşturdu. Ayrıca  yarı yıl tatili için de 11 günlük bir umre planladı. Program tercihlerine göre fiyatlar en düşük 950 dolar, en yüksek 1.950 dolar olarak belirlenirken,

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan ayında umreye gitmek isteyenler için ayrıca program hazırlayacak. Umreye gitmek isteyenler, kendilerine uygun umre programını belirleyip ilgili banka koduna göre ücretini yatırdıktan sonra, kendisine en yakın müftülüğe giderek veya http://hac.diyanet.gov.tr adresinden internet ortamında kaydını yaptırabilecek.

İLK 30 KASIM’DA GİDİLECEK

Diyanet İşleri Başkanlığı vasıtasıyla kutsal topraklara gidecek ilk umreciler, 30 Kasım’da yola çıkacak. TÜRSAB’a bağlı seyahat acentalarıysa 699 dolardan başlayan fiyatlarla umre turları satışına başladı. Seyahat acentalarının fiyatları da yine umre seyahat günü, Mekke ve Medine’de Kabe ile kutsal mekanlara olan konaklama uzaklığı, otellerin yıldız durumuna göre değişiyor. En uygun umre turlarından olan 15 günlük programın bedelini 699 dolar olarak belirleyen İkbal Turizm’in Yöneticisi Dilek Demircan “Umre için 15 ve 22 günlük programlarımız var. Umre fiyatları 15 gün için 699, 22 gün içinse 900 dolar. Bu fiyat 4 kişilik odalarda konaklama için geçerli. Kasım ayında hemen umreye gitmek isteyenler için de fiyat yine 4 kişilik odada konaklamak için kişi başı fiyat 750 dolar. Ama 5 yıldızlı otellerde iki haftalık umrenin fiyatı 1.400 ile 1.600 dolar arasında değişiyor” diye konuştu.

FİYATLAR ODAYA GÖRE DEĞİŞİYOR

Vizyon Turizm’in Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çizmeci ise “Biz Mekke ve Medine’de kutsal mekanlara en yakın ve en lüks otellerde konaklama sunuyoruz. 7 gün için fiyat 2.000 dolar. Bu fiyata uçak bileti, Hilton’da konaklama ve yemek ücreti dahil. Ama suitlerde kalmak isteyen ziyaretçilerin ödeyecekleri ücret 4.000  dolara kadar çıkabiliyor” dedi.

İL - İlçe ve Dünya için Namaz Vakitleri

ÜÇ YIL İÇİNDE İKİNCİ KEZ GİDEN, 540 DOLAR VERGİ ÖFÜYOR

Suudi Arabistan’ın Körfez ülkeleri vatandaşları hariç 3 yıl içinde ikinci kez umreye gelecek ziyaretçilerden 2 bin Suudi Arabistan Riyali yaklaşık 540 dolar vergi istemesine değinen Çizmeci “Mısır ve Ürdün bu yıl umreyi bu vergiden dolayı boykot etti. Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre üç yıl içinde ikinci kez umreye gidenlerin oranı yüzde 18. Ama bizim misafirlerimizin yüzde 50’si üç yıl içinde ikinci kez gidenlerden oluşuyor. Dolayısıyla karı koca umreye giden bir çift 1.080 dolar vergi verecek. Umre ziyaretinin bu yıl seyahat acenteleri için yarı yarıya düşmesi beklenebilir. Çünkü biz genelde ikinci kez giden umrecilere hizmet veriyoruz. Diyanet ise ilk kez giden umrecilerin tercihi oluyor. 2015’te Diyanet 80 bin, seyahat acentalarıysa 350 bin umreci götürmüştü” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir