'Ülkemizin itibarı zedelendi'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Olaylar, tüm bunları sabote etti. Kimse kazanmamıştır. Aksine, Türkiye hak etmediği bir çerçevede uluslararası arenaya servis edilmiştir. Bu anlamda itibarı da zedelenmiştir” dedi.

'Ülkemizin itibarı zedelendi'

Malatya Valiliği’ni ziyaret ettikten sonra yürüyerek Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’na (MTSO) geçen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, burada yaptığı konuşmada Gezi Parkı olaylarına değindi. Bakan Şimşek, “Bir konuda gösteri yapılması demokrasinin temelidir. Demokrasi için olmazsa olmazdır. Ama çıkıp öyle görüntüler meydana getiriliyor ki, şehirlerin yakılıp yıkılması, dışarıya servis edilmesi maalesef hem özel sektöre, hem kamuya, hem ülkenin itibarına, ihracatına, turizme ve ülkenin geleceğine çok büyük darbe olmuştur. Huzur, güven, istikrar çok önemlidir. Ben Batman milletvekiliyim. Yıllardır oralara çok ciddi teşvikler verildi. Sadece teşvik tek başına yetmiyor. Ancak huzur ve güven ortamı olursa yatırımcı gidiyor. Olaylar, tüm bunları sabote etti. Kimse kazanmamıştır. Aksine, Türkiye hak etmediği bir çerçevede uluslararası arenaya servis edilmiştir. Bu anlamda itibarı da zedelenmiştir. Ama her şeye rağmen Türkiye ekonomisi ve demokrasisi iyi yerdedir. Sorunları da çözmek için bir irade ortaya koşmuştur” dedi.

MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ise, “5084 sayılı Teşvik Yasası 2012’deki gibi değil. Farklı bir uygulama getirdiniz. Ama ben diyorum ki, bölgenin gelişimi ve istihdamın arttırılması için ciddi desteklere yatırımcının ihtiyacı vardır. Terörün noktalanmasıyla yatırım atağına geçecek bu bölge için teşvik hayati önem arz ediyor. Ayrıca, teşvikte 6. Bölge’nin avantajlarının aynısı Malatya’da da uygulanır diye düşünüyoruz” diye konuştu.
Erkoç, ziyarette Bakan Şimşek’e tepside kuru kayısı hediye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir