Üçüncü köprüyü böyle finanse edecek

Üçüncü Köprünün yapımı için sağlanan 2,3 milyar dolarlık kredinin finansmanında tahvil ya da hisse satışına başvurulması bekleniyor.

Üçüncü köprüyü böyle finanse edecek

Üçüncü Köprünün yapımı için sağlanan 2,3 milyar dolarlık kredinin finansmanında tahvil ya da hisse satışına başvurulacak.

Bloomberg'in haberine göre, Ünlü & Co Portföy Yön.Kur.Üyesi Murat Gülkan, IC İçtaş ve Astaldi Konsorsiyumu'nun finansman için tahvil satabileceklerini belirtti.

BEMS endeksine göre, Dolar cinsinden 2023 Mart vadeli tahvillerinin faizi dün yüzde 5,88 ile rekor düzeye çıkarken, gelişmekte olan ülkelerde ortalama faiz yüzde 5,51 seviyesinde kaldı.

IC İçtaş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, tahvil satışı ya da halka arzı göz önünde bulundurabileceklerini söyledi.

TÜRK BANKALARIYLA ANLAŞILDI

IC İçtaş ve Astaldi Konsorsiyumu ICA tarafından yapımına başlanan İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprüyü de kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi için yedi bankanın katılımı ile dokuz yıl vadeli 2,3 milyar dolar tutarında kredi sözleşmesi imzalandı.

Şirketin gönderdiği basın bültenindeki bilgilere göre kredi sözleşmesi 29 Ağustos 2013 tarihinde imzalandı.

Finansman, Garantibank International, Garanti Bankası GARAN, Halk Bankası HALKB, İş Bankası ISCTR, Vakıflar Bankası VAKBN, Ziraat Bankası ve Yapı ve Kredi Bankasının YKBNK katılımı ile karşılanacak.

Yap, işlet, devret modeli ile gerçekleştirilecek projenin işletmesi, yatırım süresi dahil olmak üzere, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile konsorsiyum şirketi ICA tarafından üstlenilecek.

YILLIK GELİR 600 MİLYON DOLAR

İhale kapsamında devlet 3’ncü köprüden 135 bin aracın geçmesini garanti ediyor. Köprü geçiş bedeli olarak belirlenen 3 dolar+KDV hesaplandığında,  yıllık gelirin 600 milyon doları bulması bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *