Twitter'da Gezi Parkı raporu

Türkiye'de bir haftadır devam eden Gezi Parkı protestolarıyla sosyal medyanın özellikle de Twitter'ın kullanımında bir yoğunlaşma oldu. Durumunun fotoğrafını New York Üniversitesi Sosyal Medya ve Siyasi Katılım laboratuvarı çekti.

Twitter'da Gezi Parkı raporu

Hürriyet haberine göre, New York Üniversitesi´nin yayınladığı bir rapora göre sadece 31 Mayıs Cuma günü saat 16.00 ile 00.00 arasında gösterilerle ilgili 2 milyon tweet atıldı.

Etiketlerde direngeziparkı 950 bin tweet´le birinci sıradayken, ardından occupygezi (170 bin tweet) ve geziparki (50 bin tweet) geldi.

Gece yarısından sonra bile her dakika 3 bin tweet atılmaya devam edildi.

New York Üniversitesi'nin özellikle altını çizdiği noktalardan biri Türklerin sosyal medya kullanımının diğer benzer olaylarda vatandaşların sosyal medya faaliyetlerine kıyasla da yüksek olmasıydı. Türklerin gösterilerle ilgili Twitter kullanımının "olağanüstü" ve "benzersiz" olduğu ifade edilen raporda, atılan tweet´lerin yüzde 90´ının Türkiye kaynaklı olduğu ifade edildi.

Bu rakamların gösterilerin düzenlendiği yerlerde 3G bağlantının kesik ya da zayıf olmasına rağmen ortaya çıktığı hatırlatılan raporda, çevredeki iş yerlerinin kablosuz modem şifrelerini kaldırdıkları da belirtildi.

Raporda gösterilerin sosyal medyada bu kadar geniş yer bulmasının nedeni ise Türk medyasının olayları aktarmaktaki eksikliği olarak belirtildi. BugünTelevizyonlarıKapat etiketiyle binlerce tweet atılmasının da bu duruma bir tepki olduğu vurgulandı.