Twitter yasağı için İstanbul Barosu böyle saçmaladı

Türkiye Hükümeti, Twitter’ı Türk yasalarına uymaya zorladı ancak Twitter. inadından vazgeçmedi. Türkiye'ye yapılan saldırıları, kullanıcı hakkı olarak görmeye devam edecek.

twitter'da kalici yasakAKP Yönetimi, Twitter’ın yasaklanmasıyla ilgili parti teşkilatına savunma metni gönderdi. “Biz internet ile değil, Twitter ile ilgili değil, milli güvenliğimizi tehdit eden, vatandaşlarımızın kişisel haklarına saldıran ve mahramiyete saygı duymayanlarla kavgalıyız” denilen metinde, Twitter’ın paralel yapıya destek verdiği iddia edildi.

Taraf'ın haberine göre metinde, şu ifadeler yer aldı: “Mahkeme kararlarına saygı gösterilmemekte, tam tersine hiçbir kuralın geçerli olmadığı bir kaosun hakim olması adeta teşvik edimektedir.

Bu süreçte paralel yapıyı ilgilendiren örneklere/taleplere, Twitter hızlı bir biçimde cevap vermekte ama diğer şikayetler konusunda duyarsız bir tutum içerisine girmiştir.” Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler de “Twitter geri adım atmak durumda ve mahkeme kararlarını uygulamak durumundadır. O zaman açılabilir” mesajını verdi.

Twitter’ın kapatılmasına ilişkin hükümetin temsilcilerinden gelen “Twitter, Türkiye’nin kanunlarına uyacak” şeklindeki açıklamalara tepki geldi.

İstanmbul Barosunun bilişim hukuku merkezi de böyle saçmaladı

İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi üyesi Avukat Serhat Koç, “Siteler kullanıcılara üye olurken bir sözleşme onaylatırlar. O sözleşme onaylandığı anda kullanıcılar ile site arasında anayasa yoktur. Sadece o sözleşme vardır” dedi. Bir internet sitesinden dünyadaki tüm ülkelerin kanunlarına uymasının beklenemeyeceğini ifade eden Koç, “Her site, her şirket kendi kurulduğu ülkenin anayasasına bağlıdır.

Sosyal medya sitesi şirketlerinin, kurulumunun bulunmadığı ülkelerdeki faaliyetleri açısından problemler çıkar ve bunlar çözülür” dedi. Koç, şöyle devam etti: “Türkiye gibi ülkelerin dışında diğer ülkelerden de böyle bir içerik baskısı gelmiyor. Bu siteler kullanıcılara üye olurken bir sözleşme onaylatırlar. O sözleşme onaylandığı anda kullanıcılar ile site arasında anayasa yoktur. Sadece o sözleşme vardır. O sözleşmelere de herkesin kabul edebileceği unsurlar konulur. Bunlar dışında rahatsız olunan bir içerik varsa şikâyet edilir. Şirket kendi sözleşmesine göre bunları kaldırır ya da kaldırmaz.

(ekonobil.com: Bir ilkokul öğrencisi bile böyle açıklama yapmaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 5 =