TÜSİAD: Yeni ve sivil bir anayasa istiyoruz

Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Derneği Başkanı Muharrem Yılmaz, yeni ve sivil bir anayasa istediklerini söyledi.

TÜSİAD: Yeni ve sivil bir anayasa istiyoruz

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısı Ankara Marriott Otel'de gerçekleşti. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu'nun da katıldığı toplantıya birçok iş adamı katıldı. 
   
Dernek Başkanı Muharrem Yılmaz açılıştaki konuşmasında, yeni bir anayasa yapılmasının gereklerine dikkat çekerek, "Yeni ve sivil bir anayasa beklentilerimizle söze başlamak istiyorum. Anayasa Komisyonu'nun uzlaşma alanına genişletilmesini ve çalışmalarına devam etmesini istiyoruz." dedi. 
   
Çözüm sürecini de destekleyen Yılmaz, süreçle beraber uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin notunu yükselttiğine dikkat çekti.
   
Avrupa Birliği'ne (AB) girme taleplerinden hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerini ifade eden Muharrem Yılmaz, "Türkiye'nin Gümrük Birliği'nde olmasına rağmen serbest ticaret anlaşmalarından yararlanamaması bizi son derece madur etmektedir. Biz bu maduriyetin tarafı olmak istemiyoruz." diye konuştu. Yılmaz, Avrupa'daki kriz nedeniyle ihracattaki sıkıntılara da değinerek, yüzde 4'lük büyüme hedefini ulaşmak için iç talebi hareketlendirmek gerektiğini söyledi.