Türkiye'ye kötü haber! Kriz kapıda

Kasım ayında Avrupa Birliği ile serbest ticaret anlaşması imzalamayı planlayan Kiev'le Moskova hattında esen soğuk rüzgarlar, yaklaşan kış aylarında Türkiye başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde doğalgaz sıkıntısına neden olabilir.

Türkiye'ye kötü haber! Kriz kapıda

Rus televizyonuna konuşan Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov, Rusya ile 2009'da imzalanan doğalgaz anlaşmasının yeniden gözden geçirilmemesi durumunda, bu ülkeden doğalgaz alımını tamamı ile durduracaklarını söyledi. Azarov, "Ukrayna, bu fiyatlardan daha fazla doğalgaz alımı yapamaz. Biz Rusya'dan doğalgaz alımını azaltıyoruz. Azaltmaya devam edeceğiz. Bu boş bir tehdit değil. Önümüzdeki 10 yıllık bir dönemde uzun olsa da Ukrayna, Rusya doğalgaz bağımlılığından kurtulacak." tehdidinde bulundu.

"TEK TARAFLI İPTAL EDERSE SONUCUNA KATLANIR"

Azarov'un tehdidine Rusya'nın cevabı ise gecikmedi. Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev'in basın sözcüsü Natalya Timakov, tek taraflı olarak Ukrayna'nın anlaşmayı iptal etmesinin Kiev açısından sonuçları olacağını söyledi.
Timakov, "Ukraynalı ortaklarımız böyle bir açıklama yapmadan önce anlaşmadan tek taraflı ayrılma durumunda ortaya çıkacak yaptırımları da dikkate almak zorunda." hatırlatmasında bulundu.

DAHA ÖNCE DE OLDU, AVRUPA ETKİLENDİ

Rusya 2006'da Kiev'le doğalgaz sevkiyatında sorun yaşamış, 2008 Mart ortasında ise fiyat konusunda anlaşma sağlanamaması nedeni ile Gazprom sevkiyatı yüzde 25 azaltmıştı. Rusya 2009 başında da Ukrayna vanalarını iki haftalığına kapatırken, Türkiye başta olmak üzere Avrupa ülkeleri doğalgaz kesintisinden olumsuz etkilenmişti.