Türkiye'ye 7 milyar dolarlık dev yatırım

International Capital Alliance (ICA) şirketi, protesto gösterilerinin yatırımları olumsuz etkilemeyeceğini açıkladı.

Türkiye'ye 7 milyar dolarlık dev yatırım

International Capital Alliance (ICA) tarafından yapılan açıklamaya göre, Kilis'te beş yıl içinde yaklaşık 7 milyar dolarlık yatırım yapma kararı alan ICA, Türkiye'de son günlerde yaşanan olumsuz gelişmelerden duyulan üzüntüyü dile getirirken yaşanan olayların şirketin yatırım kararlarını etkilemeyeceğini bildirdi.

MİLLETİN HAKLARI KORUNUYOR

Açıklamada görüşlerini dile getiren ICA Genel Müdür Yardımcısı Richard A. Edwards, şirket olarak Türkiye sokaklarında yaşanan son kargaşaları ve yaralanmaları üzüntüyle karşılamakla birlikte ülkede düşünce özgürlüğüyle bağdaşlaşmış bir milletin haklarının güçlü anayasayla korunduğunu, bu hakları korumaya ve hizmet etmeye ant içmiş bir hükümet olduğunu kabul ettiklerini aktardı.

"ÖZGÜRLÜK BİR KILIÇ GİBİDİR"

Edwards, yaşanan olaylarda hükümetin zaman zaman genel nüfusun hak ve hayatını korumak için hukukun üstünlüğünü savunmayı gerekli görebileceğini kaydetti. Özgürlüğü iki tarafı keskin bir kılıca benzeten Edwards, "Özgürlük bir kılıç gibidir. Bir tarafı kendini ifade etmeye çalışmak ve sesli düşünmekten oluşur, diğer tarafı ise yapılan işlerden duyulan sorumluluktan ve barış içinde yönetilebilmek için hukukun üstünlüğüne ve diğer insanların haklarına saygı göstermekten oluşur" değerlendirmesinde bulundu.

Özgürlüğün sokaklarda değil sandıkta aranması gerektiğini vurgulayan Edwards, seçim sürecinin başkalarının yönlendirdiği kalabalıklar tarafından bozulmasına yönelik teşebbüslere kalkışılmasının talihsiz bir olay olacağını dile getirdi.

"BU BİR 'ARAP BAHARI' DEĞİLDİR"

Ülkede yaşanan olayların yabancı basın tarafından "Arap Baharı"na benzetilmesine yönelik değerlendirmelerde bulunan Edwards, "Arap Baharı halkını monarşi ve diktatörlükle yönetmiş ve seçimlerde kendi kendini seçen hükümetlere karşı yapılmış bir harekettir. Bu seçim sürecini saptırmak isteyen kötü niyetli grupların, sokakların gürültüsünde örtbas etmek istedikleri art niyetli amaçları vardır" ifadelerini kullandı.

"DOSTLUK BAĞLARI ÇOK GÜÇLÜ"

Şirket olarak, Türkiye'nin geleceğine katkı sağlamak adına verdiği taahhütlerden vazgeçmeyeceklerini ve büyük çoğunluğu yasalara ve başkalarının haklarına saygı duyan, günlük yaşamlarıyla Allah'a ibadet eden Türk halkıyla olan dostluk bağlarında sarsılma olmayacağını dile getirdi.

Şirketin tüm alanlarda ilerlemesini sürdüreceğini bildiren Edwards, "Barışçıl bir ülkede iş fırsatları arayan iş adamlarına Türkiye'ye gelmelerini ve ülkenin geleceğinin ve zenginliğinin bir parçası olmalarını tavsiye ediyoruz" açıklamasında bulundu.