Türkiye'nin saygınlığı artıyor

Son yıllarda bir çok alanda büyüyen Türkiye, saygın ülke sıralamasında geçen seneye göre 4 basamak birden atlayarak 33'üncü sıraya yükseldi.

Türkiye'nin saygınlığı artıyor

Son yıllarda bir çok alandaki ilerlemesiyle dikkati çeken Türkiye, saygın ülke sıralamasında geçen seneye göre 4 basamak atlayarak 33. sıraya yükseldi.

"Reputation İnstitute" verilerinden derlenen bilgilere göre, 27 bin katılımcı üzerinden yürütülen anket çalışmasında, ankete katılan kişiler, ülkeleri duydukları güven, hayranlık ve saygınlığa göre sıraladı. En Saygın Ülkeler Sıralaması'nda son 2 yılın zirvesinde yer alan Kanada, bu sene de zirveyi kimseye bırakmadı.

G8 ülkelerinden 27 bin katılımcı ile yapılan anket çalışmasında, ülkeler ekonomik ve nüfus büyüklüğüne, politik ve ekonomik bakımdan dikkat çekme derecesine göre seçildi. Ankette kişilere, ülkelere olan hayranlıkları ve saygısı, ülkelerin güvenilir olup olmadığını, ülkeler hakkında "iyi bir duygu"ya sahip olup olmadığı ve ülkelerin genel itibarları hakkında 4 soru yöneltildi.

Sonuçlara göre, bu sene  geçen yıla göre sıralamada en fazla yükselen ülkeler Türkiye, Şili ve Suudi Arabistan olurken, en fazla düşüşün yaşandığı ülke ise ekonomik kriz nedeniyle sorunlar yaşayan Yunanistan oldu. Yunanistan'ı sırasıyla Hindistan, İsrail, Arjantin, Güney Afrika ve Venezuela takip etti.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *