'Türkiye’nin KOBİ’lerini Rusya’ya taşıyacağız'

Rusya- Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD) Başkanı Esat Sarı, Türk KOBİ’lerini Rusya’ya taşıyacaklarını ve bunun en öncelikli hedefleri arasında yer aldığını kaydetti

'Türkiye’nin KOBİ’lerini Rusya’ya taşıyacağız'

Rusya-Türkiye ekonomik ve ticari ilişkileri ile ilgili Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) açıklamada bulunan Sarı, “Rusya olarak hedeflerimizi belirliyoruz. Şu anda Rusya’da üretim sınırlı. Tüketim ürünleri genelde dışarıdan geliyor. Rusya’nın en büyük artısı hammadeye sahip olması. Türkiye’nin de en büyük artısı küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) sahip olması. KOBİ’lerin Türkiye ekonomisindeki yeri yüzde 60-65 civarında. Rusya’da ise bu rakam yüzde 20-22 civarında. Rusya artık ekonomisini çeşitlendirmek istiyor. Rusya enerji ile artık bu işin olmayacağını ve her şeyin ithalat metoduyla yürümeyeceğini öngörüyor. İstihdamın geliştirilmesi ve sürdürebilir bir ekonominin yapılandırılması söz konusu. Bugün dünyanın her yerinde problemler var. Problem olunca enerji talebi de ister istemez düşüyor. Enerji arzı düşmeye başlayınca ekonomide de sıkıntılar gündeme geliyor. Dolayısıyla Rusya kendi ekonomisini üretimli bir ekonomiye çevirmek istiyor. İşte bu noktada Türkiye olarak bizim çok büyük bir avantajımız var. Özellikle KOBİ’lerimiz açısından. Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Hedefimiz Türkiye’deki KOBİ’lerimizi Rusya’ya taşımak.” dedi.

Türk üreticilerinin Rusya’ya gelerek burada yerleşmesi ve buradaki üretim sürecinde bir an önce yer alması gerektiğine işaret eden RUTİD Başkanı, “Çünkü sonuçta burada bir boşluk daha sonra dolacak. Rusya şu anda KOBİ’ler başta olmak üzere böyle atılımlara ciddi şekilde teşvikler sağlıyor, teşvik paketleri açıklamaya başladılar. Eğer bunu biz kullanmıyor olursak başka rakip olan ülkeler, KOBİ’leri gelişen ülkeler gelip burada yer alacak. Dolayısıyla biz coğrafi yakınlığımızı kullanarak, özellikle güçlü olduğumuz otomotiv ve mobilya dahil bir çok sektörümüzü buraya taşımamız lazım. Kastamonu Entegre burada mobilyacıların alt yapısını hazırladı. Şu anda ağır sanayii kurdular. Ekim ayında fabrika devreye girecek ve ciddi üretime başlayacaklar. 500 milyon Evro'luk bir yatırım. Dışarıdan hammade getirilmesi ihtiyacı da yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Mobilyacının en büyük işi ne? Ona kullanacağı malzeme vermeniz lazım. O malzeme de burada yok. Üretime başlasa bu sefer hammadeye ulaşamayacak. Dışarıdan ithal edecek. İşte bu süreçte geç kalmamak için TUSKON’un yardımlarıyla da Türkiye’deki üreticileri buraya taşımak istiyoruz. En büyük hedeflerimizden biri bu.” ifadelerini kullandı.

OPORA ROSSİİ İLE VERİMLİ İŞBİRLİĞİMİZ VAR

Rusya Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği (OPORA Rossii) ile ortak verimli işbirliği yaptıklarını belirten Sarı şu tespitlerde bulundu: “KOBİ’lerimizin Rusya’ya taşınması hususunda OPORA Rossii’nin desteğini de alacağız. Bu kurum Rusya’nın en büyük sivil toplum kuruluşu ve tüm bölgelerde faaliyet gösteriyor. Bürokrasiden kaynaklanan sorunların çözülmesinde çok büyük yardımlar sağlıyorlar bize. Dolayısıyla iş adamlarımız bizim üzerimizden hareket ettiği zaman genelde sorunlarını çözecek hale geliyorlar. Biz de onların kontakt, görüşme ve güvenli iş yapma altyapılarını burada hazırlıyoruz. İşlerini çok kolaylaştırıyoruz. Rusya bizim için vazgeçilmez bir piyasa.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir