Türkiye'nin kırılganlığı ortaya çıktı

Bloomberg, "Rüşvet bölerken Türkiye'nin ekonomik kırılganlığı ortaya çıktı" başlıklı bir makale yayımladı.

turkiye'nin kirilganligi ortaya ciktiPartisini paramparça eden ve ekonomik kırılganlıkları vurgulayan yolsuzluk soruşturmasının bozguna uğrattığı Başbakan Erdoğan, 2013 yılının son haftasına girdi.

Geçtiğimiz hafta rüşvet iddiaları kabinedeki dört bakanın istifasına neden olurken Erdoğan'ın en güçlü argümanlarını baltaladı.

Bloomberg'de yer alan "Rüşvet bölerken Türkiye'nin ekonomik kırılganlığı ortaya çıktı" başlıklı haberde Başbakan Erdoğan döneminde 11 yılda NATO üyesi ve AB adayı Türkiye'nın GSYH'sını üç katı ile 822 milyar dolara çıkardı ancak özel sektör borçlarının yarattığı risklerle cari açığın rekora ulaştığı ve yabancı sermaye akışı karşısında risk taşıdığı kaydedildi.

İngiliz Maplecroft Baş Analisti Anthony Skinner Türk ekonomisinin büyük cari açığı ve dişarıdan gelen sermayeye bağımlılığı ile risk oluşturduğuna dikkat çekti. Skinner, söz konusu krizin çözüleceği konusunda fazla işaret olmadığını ve yatırımcıların Türk lirası satmaya devam edeceklerini ifade etti.

Spiro Sovereign Yöneticisi Nicholas Spiro ise, seçimlerin yaklaşmasıyla politik riskin fazlalaştığına dikkat çekti. Son 10 yılda Türkiye'de öne çıkan faktörlerden olan politik istikrarın, gelişmekte olan piyasalar için kötü bir zamanda baltalandığını savundu.

Mehmet Şimşek'in dün yazdığı tweetlerine de yer verilen makalede, "Maliye Bakanı Şimşek ortamın sakinleşmesinin ardından toparlanmanın hızlı olduğunu 736 bin takipçisine duyurdu" denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir