Türkiye’nin ihracat şampiyonları ödüllerini aldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) “İhracat Şampiyonları” ödül töreni İstanbul’da düzenlendi. Törende GAİB üyesi şampiyonların ödülleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından verildi.

Türkiye’nin ihracat şampiyonları ödüllerini aldı

TİM 20. Olağan Genel Kurulu toplantısı’na, Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantıya Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) adına Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı ve Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Şahin Batallı, Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu, ödül alacak firma temsilcileri, GAİB Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri ile GAİB Genel Sekreteri Salim Kocaer katıldı.

En fazla ihracat yapan ilk 10 ili değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Mayıs ayında en fazla ihracat artışını yüzde 15 ile Denizli ve Gaziantep’in yaptığını aktardı. Mayıs ayında en fazla ihracatın, aylık bazda yüzde 0,2 gerilemeye rağmen Almanya’ya gerçekleştirildiğini açıklayan Büyükekşi, ikinci Irak’a yüzde 14,9, üçüncü İngiltere’ye yüzde 0,3, dördüncü Rusya’ya yüzde 0,6, beşinci İtalya’ya ise yüzde 11,4 ihracatın arttığını ifade etti. Genel kurulda 2012 yılı performans sıralamasında ilk 10’da yer alan ihracatçı firmalar ile 26 farklı sektörde en çok ihracat yapan firmalardan birincilere ödülü Başbakan Erdoğan, ikincilere Bakan Çağlayan ve üçüncülere Başbakan Yardımcısı Babacan tarafından verildi.

Yapılan ödül töreninde Altunkaya İnş. Nak. Gıda Tic. A.Ş. ’meyve sebze mamulleri’ sektöründe Türkiye birincisi, ’ağaç mamulleri ve orman ürünleri’ sektöründe Türkiye ikincisi, ’hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri’ sektöründe Türkiye ikincisi oldu. Ayrıca ’hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri’ sektöründe Kadooğlu Yağ San. ve Tic. A.Ş. Türkiye birincisi, ’tekstil ve hammaddeleri’ sektöründe SANKO Dış Tic. A.Ş. Türkiye üçüncüsü, halı sektöründe Merinos Halı San. ve Tic. A.Ş. Türkiye birincisi, Dost Kardeşler Tekstil San. ve Tic. A.Ş. Türkiye ikincisi ve Kartal Halı Tekstil San. ve Tic A.Ş. Türkiye üçüncüsü olarak ödül almaya hak kazanarak, düzenlenen törende ödüllerini aldı.

Gaziantep’in il olarak ihracatta göstermiş olduğu başarı ve GAİB üyesi ihracatçıların Türkiye çapında elde ettiği dereceler, Gaziantep iş dünyası tarafından da memnuniyetle karşılanırken, 2023 hadlerine ulaşılabilmesi için Gaziantep’in ve GAİB’in Türkiye için üstlendiği lokomotif görevin başarıyla sürdürüldüğü de gözlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir