Türkiye’nin görüşleri kabul gördü

Başbakan Yardımcısı Babacan, G20 toplantısında verimli görüşmelerde bulunduklarını belirterek, "Türkiye'nin görüşleri kabul gördü" dedi.

Türkiye’nin görüşleri kabul gördü

SYDNEY

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avustralya'nın Sydney kentinde yapılan G20 maliye bakanları ve merkez bankaları başkanları toplantısının ardından Türk basın mensupları ile bir araya geldi.

G20 toplantısının oldukça yoğun geçtiğini belirten Babacan, tüm ülkelerin katıldığı toplantılarda, küresel ekonominin gidişatını ele aldıklarını söyledi.

Birçok ülkenin bakanları ve merkez bankası başkanları ile gerçekleştirdikleri ikili görüşmelerde Türkiye’deki gelişmeleri anlatarak görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Babacan, toplantıların genel anlamda oldukça verimli geçtiğinin altını çizdi.

G20 toplantılarında, herkesin bir masa etrafında birbirleriyle rahat konuşabilmesini sağlandığına işaret eden Babacan, Türkiye’nin görüşlerinin toplantılarda kabul gördüğünü söyledi.

Babacan, şöyle devam etti:

"Herkes attığı adıma dikkat etmek zorunda. Kuşkusuz herkes kendi ülkesini düşünecek ancak özellikle büyük ülkelerin, atılan adımların diğer ülkelere olası etkisini de dikkate alması lazım. Her ülke kendi ev ödevini yapacak. Dışarıda olup bitenler kuşkusuz ülkeleri etkiler ama öncelikle her ülkenin kendi ekonomisini güçlendirmesi lazım. Yapısal reformlarını yapması lazım. Dışarıdan gelebilecek farklı dalgalara da herkesin hazır olması lazım, çünkü artık ülkeler birbirleri ile entegre olmuş. Ülkeler birbirlerine son derece bağımlı, dolayısıyla dışarıda olup bitenleri dikkate almak lazım, ama öncelikle herkesin kendi eksiklerini gidermek için bir çaba içinde olması lazım."

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir