Türkiye’den döneceklere kötü haber: Corona virüsü, güzergahı kapattı

Corona virüsü dolayısıyla turizm ve seyahat kısıtlamalarının kalkmasının sonuçlarını Avrupa hissetmeye başladı... İspanya, Fransa, İtalya ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkede vaka sayısının artmasıyla birlikte Macaristan'dan kritik bir hamle geldi. Macaristan kara sınırlarını 1 Eylül'den itibaren kapatma kararı aldı. Bu durum Türkiye'den kara yolu ile dönüş yapmak isteyenlerin güzergahının değişmesine neden olacak.

Corona virüsü salgınında toplam vaka sayısı 25 milyona yaklaşırken Asya’dan sonra Mart-Mayıs arasında salgının merkez üssü haline gelen Avrupa’da ikinci dalga paniği devam ediyor…

Başta Fransa, İspanya ve Almanya’da vaka sayısı hızla artarken Macaristan kritik bir hamle geldi. Mart ayı boyunca sınırları kapatan Macaristan, ülkede corona virüsü vaka sayısı artmaya başlayınca sınırları yeniden kapatacağını duyurdu. 1 Eylül'den itibaren tüm sınırlar, diğer ülke vatandaşlarının geçişlerine kapatılacak.

İKİ NEGATİF TEST ZORUNLULUĞU
Kara sınırlarının ne zaman açılacağı henüz belli olmasa da önlemlerin en az bir ay sürmesi bekleniyor. Macaristan vatandaşları ile sınırdan geçmek için iki adet negatif test sonucu getirmek zorunda, yoksa 14 gün karantinada kalacaklar.

Macaristan’ın bu hamlesinin en çok etkileyeceği kesim ise Türkiye’den kara yolu ile dönüş yapma hazırlığı içerisinde olan gurbetçiler ve turistler… Macaristan yolu, Batı Avrupa'da yaşayan Türkler'in Türkiye'ye gidiş-dönüşlerinde sık kullanılıyor. Sınırların kapatılması, Türkiye'den kara yoluyla gelecek olan gurbetçilerin, bu kapıdan geri dönmesi anlamına geliyor.

Gurbetçilerin, Macaristan yerine Sırbistan- Avusturya güzergahını yolunu kullanmaları gerekiyor.

SCHENGEN VİZESİ GELECEK YILA KALDI
Avrupa Birliği ve Schengen ülkeleri, 31 Ağustos’a kadar olduğunu duyurdukları “seyahat uyarılarını” kaldırmadı. Hatta Almanya, aldığı yeni kararla 1 Ekim’den sonra “riskli ülkelerden gelecek” kişilerin mecburi karantinaya girmesi şartını getirdi.

Türkiye’deki Alman Büyükelçiliği, bugün itibariyle sadece turistleri ilgilendirmeyen “D vizesi” için randevu şartlarını açıklıyor.

YEŞİL PASAPORTLU DA GİREMİYOR
Almanya’nın aldığı bu karar, en azından 1 Ekim’e kadar Türklere ve riskli bölge ilan edilen diğer ülke vatandaşlarına “C tipi” denilen turistik vizenin verilmeyebileceği anlamına da geliyor.

31 Ağustos’a iki gün kala Alman ve İsviçre Büyükelçilikleri, “turistik vize başvurularının kabul edileceğine” ilişkin bir duyuru yayınlamadı. Sadece turistler değil, elinde geçerli bir daet olmayan yeşil pasaport sahipleri, görevli olmayan diplomatlar da Avrupa Birliği üyesi ülkelere aksi bir karar çıkmadıkça giremeyecek.

SCHENGEN VİZESİ SİNYALİ YOK
Başbakan Merkel’in eyalet başbakanları ile görüşüp aldığı yeni karar, corona virüsü risk bölgesi ilan edilen ülkelere bu kısıtlamayı kaldırmadı. Almanya’nın kısıtlamayı kaldırmaması AB için de büyük anlam ifade ediyor. Çünkü Almanya, Türklere Schengen vizesi veriyor.

Almanya’nın aldığı 1 Ekim kararı, şu an için vize randevuları kısıtlamasının en azından 1 Ekim’a kadar uzatılacağını gösteriyor. Bir tahmin de, vize randevularının ancak yeni yıla doğru ya da yeni yılla birlikte verilecek olması.

Türkiye'den İsviçre'ye gidecek olanlar için karantina şartı yok ama bu “vize verileceği” anlamına da gelmiyor. İsviçre şu an için, “Türk vatandaşlarına vize randevularını açtık” diye bir açıklama yapmadı. İnternet sitesinde eski karantina bilgileri duruyor.

KAPIKULE Sınır Kapısı CANLI KAMERA Yayını