Türkiye'de emlak balonu var

Türkiye'de emlak balonu olduğunu belirten Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kutman, Türkiye'nin inşaat yerine üretime yönelmemesi halinde başının belaya gireceğini söyledi.

Türkiye'de emlak balonu var

Barcelona Limanı'nın işletmesini alan Global Yatırım Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, CNBCe.com Haber Müdürü Burcu Göksüzoğlu'nun sorularını yanıtladı. Türkiye'de her yerde inşaat yapıldığını söyleyen Kutman, "Bunlar ekonomiye fazla katkısı olan şeyler değil. Müteahhit, inşaat, gökdelenden vazgeçip üretime dönük yerlere dönmemizde çok büyük yarar var. Yoksa ülke olarak başımız belaya girecek" şeklinde konuştu. Kutman, "Bir makine parkının, bir otomotiv fabrikasının, bir buzdolabı fabrikasının ekonomiye çok büyük katkısı var" dedi.

İSTANBUL'DAN EV ALMAM

Türkiye'de emlak balonu olduğunu belirten Kutman, İstanbul'dan yatırım amaçlı olarak emlak almayı tercih etmeyeceğini söyledi. "Evim yoksa alırım" diyen Kutman, "İnsan arabadan önce ev almalı" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE DIŞINDA İLK ABD'YE YATIRIM YAPARIM
Parasını yatırım amaçlı olarak öncelikle Türkiye'de değerlendireceğinin altını çizen Kutman, "Türkiye'den sonra Amerika haricinde hiçbir yere yatırmam" dedi ve bu tercihinin gerekçesini şöyle açıkladı: "ABD bu ay net petrol ihracatçısı haline geldi. Dolayısıyla ABD'nin yurtdışına bağımlılığı olan petrol ve doğalgaz bundan 10 sene sonra yok olacak. O tabii bütün dünyada bambaşka etkiler getirecek."

DOLAR YERİNE TL

Türkiye'deki dolar ve altın merakının ekonomiye hiçbir yararı olmadığını, aksine zararı olduğunu söyleyen Kutman, "Paranı yatır liraya, lira faizini al ona göre geçin" ifadelerini kullandı.

DOLAR 2,10 OLUR

Kutman dolarda 2 liranın iyi bir seviye olduğunu belirtirken doların 2,10'a çıkabileceğini söyledi.

HERKESİN TERSİNE GİDİN
Kutman yatırım tavsiyesi olarak ise "Herkes Mersin'e giderken siz tersine giderseniz kazanırsınız" ifadesini kullandı. TÜRK BORSASINI TAKİP ETMİYORUM Kutman, Türk hisse piyasalarıyla ilgili görüşleri sorulduğunda Borsa İstanbul'u takip etmediğini aktardı.

FED ARALIK'TA ÇEKİLİR

ABD'deki gelişmeleri de değerlendiren Kutman, Fed'in aylık 85 milyar dolarlık alımlardan çekilmeye Aralık ayında başlayabileceğini söyledi.

YÜZDE 5 BÜYÜME TEHLİKELİ OLUR

Kimsenin Türkiye'den yüzde 6-7 büyüme beklememesi gerektiğini söyleyen Kutman, "Yüzde 3,6 büyüme bu sene tutar. Seneye yüzde 4 iyi bir rakam. 5 olursa tehlikeli olur" dedi. Kutman, "Büyümenin yüzde 85'i tüketimden gelirse tehlikeli olur. Yüzde 5 yerine yüze 1 büyüyelim ama büyümenin yüzde 60'ı üretimden gelsin" şeklinde konuştu.

KREDİ KARTI ÖNLEMLERİ YÜZDE 100 DOĞRU

Kutman, devletin kredi kartı kullanımını sınırlandırmak üzere aldığı tedbirler için "Önlemler yüzde 100 doğru, daha sert bile olması lazım" ifadesini kullandı.

TASARRUFLARIN ARTMASI LAZIM

Türk ekonomisinin üç ayağı olduğunu söyleyen Kutman, "Bunlar devlet, özel sektör ve vatandaş" dedi. "En iyi bilançoya sahip olan devlet. İkinci de özel sektör. Üçüncü konu önemli. Türkiye'de cari açığın ana tasarruf oranının düşük olması, bunu artırmak lazım" şeklinde konuştu.

DEVLET DAHA FAZLASINI YAPAMAZ

Devletin özel sektöre verdiği teşviklerle ilgili olarak, "Üretim destekleniyor. Daha fazla desteklenemez. Bugün verdikleri teşvikler çok ciddi teşvikler. Dünyanın hiçbir yerinde bulunamaz" ifadelerini kullanan Kutman, "Özel sektörün cesaretlenip daha fazlasını yapması gerekiyor" dedi.

YANGIN VARKEN GİTMEK LAZIM
Şirket yatırımlarıyla ilgili de bilgi veren Kutman, Global Yatırım'ın dünyadaki en büyük kruvaziyer liman işletmecisi olduğunu kaydetti. Yurtdışında büyüme hedefleri olduğunu belirten Kutman, "Nerede bir yangın varsa orada daha ucuz olur. Avrupa'da öyle bir yangın var ve bir süre daha devam edecek" dedi. Büyümeyle ilgili olarak Akdeniz çanağının tamamı, Afrika ve Baltık'taki limanlara baktıklarını belirten Kutman, Karadağ limanıyla ilgili olarak ise "Antalya'nın bundan 4-5 yıl önceki hacmine sahip. Çok stratejik bir liman" diye konuştu.  Kutman, Türkiye'de ise liman fiyatlarının pahalı olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir