Türkiye'de akıllı telefon büyüme oranı dünyanın üstünde

Araştırma şirketi GFK'nın verilerine göre Türkiye'deki akıllı telefon satışlarındaki artış yüzde 88 oldu.

Türkiye'de akıllı telefon büyüme oranı dünyanın üstünde

Worldwide Mobile Phone Tracker'ın (IDC) yayınladığı bir raporu değerlendiren Avea Mobil Bağlantı Direktörü Baran Yurdagül "Operatör münhasır kanallarındaki büyüme oranı ise yüzde 85 olarak gerçekleşti. Yani Türkiye'nin akıllı telefondaki büyüme oranı, dünyadaki büyüme oranının da üstünde" ifadelerini kullandı"

Gelişen teknoloji ve yaygınlaşan mobil internet kullanımıyla birlikte akıllı telefonların tüketici tercihlerini tamamen farklılaştırdığını; bunun da sonucu olarak akıllı telefonların artık günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini aktaran Baran, söz konusu raporun akıllı telefon pazarındaki ciddi büyümeyi işaret ettiğini vurguladı.

Baran, raporun 2012'nin 2. çeyreğinde tüm dünyada 407 milyon adet mobil telefon satıldığını; bu rakamın bu yılın aynı döneminde yüzde 6'lık bir artış göstererek 432 milyon adede ulaştığını gösterdiğini dile getirdi.

2012'nin 2. çeyreğinde 156 milyon olan akıllı telefon satışının ise bu yılın aynı döneminde 237,9 milyona çıkarak yüzde 52,3 oranında bir artış gösterdiği bilgisini veren Yurdagül, mobil telefon artışının 9 katı bir büyümeye denk gelen artış oranı sonrası akıllı telefonların 2013 yılı 1. yarıyılı sonunda mobil telefon pazarının yaklaşık yüzde 55'ini oluşturmaya başladığını ifade ettti.

Türkiye pazarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Yurdagül'ün açıklamada şu görüşlerine yer verildi: "Araştırma şirketi GFK'nın verilerine göre Türkiye'deki akıllı telefon satışlarındaki artış yüzde 88. Operatör münhasır kanallarındaki büyüme oranı ise yüzde 85 olarak gerçekleşti. Yani Türkiye'nin akıllı telefondaki büyüme oranı; dünyadaki büyüme oranının da üstünde. 2016 yılında satılan akıllı telefon adedinin ise tüm dünyada 1 milyarı geçeceği tahmin ediliyor"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir