Türkiye'de 100 yıl yetecek kaya gazı var mı?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Rixos Otel'de düzenlenen 'Seyitömer Termik Santrali Hisse Devir Sözleşmesi İmza Töreni' sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.

Türkiye'de 100 yıl yetecek kaya gazı var mı?

Bir gazetecinin, 'Türkiye'de 100 yıl yetecek kaya gazının olup olmadığını' sorması üzerine Yıldız, "Kapasite tespitleri yapılmadan bu tür rakamları kullanmıyoruz. ABD'nin farklı ülkelerde yaptığı araştırmalar var, Özellikle kaya gazıyla alakalı Türkiye'de bir potansiyelin olduğuna dair. Biz de bu potansiyeli gördüğümüz için bu çalışmaları yapıyoruz. Ankara, Konya ve Nevşehir'de bir kaya gazı potansiyelinin olduğundan bahsedildi. Araştırmalarımız bu yönde devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Yıldız, "Bunun haricinde kuru kaya dediğimiz ve ısınmış kayanın oraya gönderdiğiniz soğuk suyla beraber ısınarak tekrar oradaki ısı transferini enerjiye dönüştürecek bir çalışma daha başlatıldı. Bu dünyada da yeni bir çalışma. Özellikle Kütahya ve Manisa gibi volkanik bölgelerde daha fazla tespit ettiğimiz bir noktadır" dedi.

Başka bir gazetecinin, 'Doğalgaz ithalatının önüne geçilmesiyle alakalı bir çalışma var mı" sorusuna Yıldız, "Yaklaşık 2023 yılına kadar her yıl olmak üzere 12 milyar dolarlık bir tasarruftan bahsediyoruz. 12 milyar büyük bir rakam. Bizim, yerli kaynaklarımıza kanalize ederek yerli kömürümüzü değerlendirerek Türkiye'deki elektrik üretiminin yüzde 30'una karşılık gelen bir performansı yakalamak istiyoruz" cevabını verdi.