Türkiye petrolü nerede bulacak?

Yeni rota belli oldu..

Türkiye petrolü nerede bulacak?

Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Dünyanın en gelişmiş 3 arama gemisinden birini aldık, Karadeniz’deki çalışmalarını bitirdi, Akdeniz’e indi, kendi karasularımızda Mersin’de sismik aramalarına devam ediyor. ‘Petrol var ama bulunmuyor’ eleştirisine katılmıyorum. Petrolün bulunmasını en fazla isteyen kişiyim. İnandığımız için 

çalışmalara devam ediyoruz” dedi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji gündemiyle ilgili TRT Haber kanalındaki canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldız, petrol ve doğalgaz arama bütçesini 13 katına çıkardıklarını belirterek, “Varsa bulacağız, yoksa bulamayacağız. Karadeniz’de 5 dünya deviyle birlikte 2,5 milyar dolar harcanılan aramalarda şu ana kadar sonuç alamadık. İstanbul boğazının 65 km ötesinde bir bölgede doğalgaz tespiti yaptık, bunu kamuoyuyla paylaştık. İkinci kuyuyu açıp varsa bir rezerv, onu tespit edeceğiz. Proje fizıbıl mı değil mi ona bakacağız” diye konuştu.

 

Türkiye’deki enerji yatırımlarının son yıllarda hız kazandığına işaret eden Bakan Yıldız, “Türkiye’nin kurulu gücü bugün Avrupa’daki 14 ülkenin kurulu gücünden daha fazla. Üç Avrupa ülkesinin toplam kurulu gücü kadar biz bir yılda enerji kurulu gücümüzü artırıyoruz” dedi. Yıldız, yenilenebilir enerji kaynaklarının hızla devreye alındığına dikkat çekerek, “Rüzgârdan elektrik üretimi yapmamış olsaydık, doğalgazda 500 milyon dolarlık daha fazla ithalat yapmış olacaktık. Bu Ankara’nın tüm konutlarında kullanılan rakama eşit. Bir anlamda Ankara’nın meskenlerindeki elektriği rüzgârdan karşılıyoruz” bilgisini verdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir