Türkiye Mısır'a çöp kamyonu gönderiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır gezisi sırasında Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye söz verdiği 150 adet çöp toplama kamyonu gönderiliyor.

Türkiye Mısır'a çöp kamyonu gönderiyor

'Arap Baharı' olarak bilinen diktatörlükten demokrasiye geçiş sürecinde Mısır halkı arasında kullanılan 'Bu ülke artık sizin, yerlere çöp atmayın' sloganına bir destek de Türkiye’den geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş ve Mısır yetkilileri arasında imzalanan protokolle, Mısır’ın Başkenti Kahire ve Giza’da belirlenecek bölgelerde kullanılmak üzere çöp kamyonu hibe edildi. 25 milyon dolar değerindeki kamyonlar, pilot bölgelerde rutin temizlik işlerinde kullanılacak.

Çöp kamyonlarının teslimatını bir hafta içerisinde yapmayı planladıklarını ifade eden Baş "150 çöp kamyonu Mersin Limanı'ndan gemilere yükleniyor. Araçlarımız limandan Kahire'ye ulaştırıldıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar’ın katılımıyla Mısırlı yetkililere teslim edilecek. Çöp kamyonlarının bir yıllık teknik bakımları ile Mısırlı personelin eğitimi de Türkiye tarafından yapılacak” dedi.

ÇÖP AYRIŞTIRMA TESİSLERİ İNŞA EDİLECEK

Dünyada kilometrekare başına düşen insan sayısının en yüksek olduğu kentler arasında yer alan Kahire ve Giza’da çöp en önemli sorunların başında geliyor. Bakanlık, çöp ayrıştırma tesislerinin inşasında Mısır’a yardımcı da olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.