Türkiye Kuzey Irak'ta nüfuzu artacak

Financial Times, Türkiye ile Kuzey Irak’daki Kürt Bölgesel Yönetimi arasındaki “tarihi” gaz anlaşması müzakerelerinde sürekli ilerlemenin sağlandığına, anlaşmanın bu yılın sonuna kadar imzalanabileceğine dikkat çekerken anlaşma için “Türkiye’nin petrol zengini bölgedeki nüfusunu önemli ölçüde artıracak ve kendi enerji güvenliğini güçlendirecek geniş çaptı bir enerji ortaklığının bir parçasıdır” dedi.

Türkiye Kuzey Irak'ta nüfuzu artacak

Türkiye ile ile Kuzey Irak’daki Kürt Bölgesel Yönetimi arasındaki “tarihi” olarak nitelenen gaz anlaşması müzakerelerinde sürekli ilerlemenin sağlandığı belirtiliyor. Financial Times gazetesi, bu yılın sonuna kadar gerçekleşebileceğini kaydettiği anlaşmanın Türkiye’nin petrol zengini bölgedeki “nüfusunu önemli ölçüde artıracağı” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomi gazetesi Financial Times, Kuzey Irak’taki gaz rezervlerine ilişkin tahminlerin önemli ölçüde artırıldığını anlattığı haberinde Türkiye ile Kürt Bölgesel Yönetimi arasındaki gaz anlaşmasına ilişkin müzakerelere dikkat çekti.
Fiyat anlaşmazlıkları” nedeniyle uzunca bir gecikmenin olduğu gaz anlaşmasına ilişkin müzakerelere vurgu yapan gazete, “(yeni gaz) Tahminler, Kürt bölgesel yönetimi ile
Türkiye arasında tarihi bir gaz anlaşmasına ilişkin sürekli ilerlemenin sağlandığı bir sıraya denk düştü” diye yazdı. Gazete şöyle devam etti:

“Bu yılın sonuna kadar gerçekleşebilecek anlaşma, Kürdistan’ın Türkiye’ye yılda ülkenin yıllık gaz tüketiminin yaklaşık yüzde 20-25’ine eşit bir miktar olan10 milyar metre küp gazın ihracatını öngörebilir. Şu an itibariyle gaz ulaştırılması için gerekli altyapı bulunmuyor ama analistler, bir boruhattının bir yıl içinde, gerekli gaz işleme tesislerinin ise 30 ay içinde inşa edilebileceğini düşünüyorlar.”

İngiliz gazetesi, gaz anlaşmasının, "Ankara ile Iraklı Kürdistan arasında tesis edilmekte olan geniş çaptaki bir enerji ortaklığının bir parçasını” oluşturduğunu belirterek bu ortaklık ile ilgili “Türkiye’nin Irak’ın petrol zengini kuzeyindeki nüfusunu önemli ölçüde artıracak ve kendi enerji güvenliğini güçlendirecek” yorumunu da yaptı.

Bu çerçevede Türk kamu şirketlerinin “Kürdistan’ın petrol ve gaz alanlarında bir payı alacağına, Kürdistan’ın Türkiye’nin enerjiye aç ekonomisi için hem petrol hem de gaz konusunda büyük bir tedarikçi hale getirecek bir ‘enerji koridoru’nun tesisinin öngörüldüğüne” işaret edildiği haberde Kuzey Irak’taki hidrokarbon rezervleri konusunda Kürt Bölgesi ile Bağdat'daki merkezi hükümet arasındaki anlaşmazlıkların ise sürdüğünün altı çizildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir