"Türkiye kendi eli ile manevra alanını sınırladı"

TÜSİAD'in YİK toplantısında konuşan Yücaoğlu Türkiye'nin son dönem politikaları ile kendi eliyle hareket alanını sınırlandırdığını belirtti.

Türkiye kendi eli ile manevra alanını sınırladı

TÜSİAD'in YİK toplantısında konuşan Başkan Erkut Yücaoğlu Türkiye'nin ekonomi ve siyasette anlatacak hikayesi kalmadığını belirtti.

Yücaoğlu YİK'in açılış konuşmasında hem içeride hem de dışarıdaki gelişmelere değinirken Türkiye dış politikada sert konuşma üslubuyla ayrıştığına dikkat çekti. Sıkıntılı sürece girildiğini kaydeden Başkan, Türkiye'nin ekonomi ve siyasette anlatacak yeni hikayesi kalmadığının altını çizdi.

Buna karşılık Türkiye'nin pozitif ayrışma potansiyeli hala olduğunu kaydeden Yücaoğlu, "çözüm sürecinin olumlu sonuçlanması ekonomiye pozitif katkı yapacaktır" dedi.

Dış gündem değerlendirmesinde Mayıs'tan bu yana FED süreci tüm piyasalarda belirleyici olduğuna değinen YİK Başkanı,  Fed'in kararı ile piyasalarda iyimserliğin arttığı gözlendiğini belirtti.

The Economist'in haberini hatırlatan Yücaoğlu, dış finansmana en fazla ihtiyacı olan ülkeler arasında Türkiye'nin yer aldığını belirtti. Türkiye enerji açığıyla birlikte cari açık vermeyi sürdürdüğünü söyleyen Erkut Yücaoğlu, enerjide yüksek dışa bağımlılık oranının azaltılması gerektiğini belirtti.

"Rekabet gücü yol haritasını oluşturacak bir otorite arıyoruz" diyen YİK Başkanı Türkiye'nin orta gelir tuzağına düşmemesi gerektiğine değindi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir