Türkiye karardan memnun

Türkiye'nin, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun Cenevre-2 Konferansı'na katılması yönünde aldığı karardan memnuniyet duyduğu bildirildi.

Türkiye karardan memnun

ANKARA

Türkiye'nin, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) Cenevre-2 Konferansı'na katılması yönünde aldığı karardan memnuniyet duyduğu bildirildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, SMDK'nın dün düzenlenen Genel Kurul Toplantısı'nda, 22 Ocak 2014'te başlayacak Cenevre-2 Konferansı'na katılınması yönünde aldığı karardan memnuniyet duyulduğu ifade edildi.

Açıklamada, Suriye halkının meşru temsilcisi SMDK'nın, aldığı bu karar ile siyasi çözümden yana tutumunu, rejimin 3 yıla yakın zamandır süregiden mezalimine karşın demokratik ve barışçıl bir Suriye hedef ve iradesini ortaya koymuş bulunduğu belirtildi.

Cenevre-2 Konferansı'nın, Suriye ihtilafına siyasi çözüm bulunması yolunda önemli fırsat teşkil ettiğine değinilen açıklamada, bu fırsatın doğru şekilde değerlendirilmesi, Suriye halkının acılarının bir an önce dindirilmesi ve şiddetle bastırılmaya çalışılan meşru taleplerinin gerçekleşmesi için ilgili tüm taraflara ve uluslararası topluma bu süreçte ciddi görev ve sorumluluklar düştüğü vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bunlardan ilki, BM Genel Sekreteri tarafından da açıklandığı üzere, Cenevre-2 Konferansı'nın nihai amacını oluşturan 30 Haziran 2012 tarihli Cenevre Bildirisi'nin tam olarak uygulanmasını sağlayacak siyasi değişim sürecinin temellerinin atılmasıdır. SMDK'nın bugün aldığı karar, sadece muhalefetin demokratik olgunluğunu göstermekte kalmayıp, aynı zamanda Cenevre Bildirisi'ne olan bağlılığını da teyit etmiştir. Buna mukabil, rejimin Cenevre Bildirisi'nin özünü teşkil eden bu hususu reddeden bir yaklaşım içerisinde olduğu müşahede edilmektedir. Rejim, bu suretle siyasi çözüme ne kadar uzak olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. On binlerce Suriyelinin halen varil bombalarına maruz kalmasının ve açlığa mahkum edilmesinin kabulü ve izahı mümkün değildir.

Cenevre sürecinin başarısı, taraflarınCenevre Bildirisi temelinde bir geçiş yönetimi oluşturulmasına yönelik olarak yapıcı ve Suriye halkının iradesini dikkate alan bir yaklaşım sergilemelerine bağlıdır. Sürecin istismarına, oyalama taktiklerine ve rejimin uzun zaman önce kaybettiği meşruiyeti yeniden elde etmek için nafile çaba içerisine girmesine müsaade edilmemelidir. Oluşturulacak geçiş yönetimi, ancak güvenlik kurumları üzerinde kontrol dahil tam icrai yetkilerle donatıldığı takdirde demokratik bir Suriye inşasına zemin hazırlanabilecektir."

Açıklamada, ayrıca Türkiye'nin, bu anlayış çerçevesinde Cenevre-2 Konferansı'na katılacağına ve siyasi çözüm yönündeki faaliyetlere katkıda bulunacağına işaret edildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague: Esed'in Suriye'nin geleceğinde rolü olmayacaktır

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) Cenevre-2'ye katılma kararını memnuniyetle karşıladığını belirterek, "Varılacak herhangi bir ortak anlaşmada Esed'in Suriye'nin geleceğinde rolü olmayacaktır" dedi.

Hague yaptığı açıklamada, demokratik ve çoğulcu bir Suriye vizyonunu paylaşan herkesin, destek vermek için bir araya gelmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"SMDK bu zor kararı, rejimin Suriyeli sivillere yönelik devam eden acımasız saldırılarına ve insani yardımın kasti olarak ulaştırılmamasına karşın vermiştir. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, bu görüşmelerin amacının siyasi bir geçiş süreci üzerinde anlaşma ve krize son verme olduğunu açıkça söylemiştir. SMDK'nın aksine, Suriye rejimi bu amacı hala kabul etmemiştir. Daha önce de birçok kez söylediğim gibi, varılacak herhangi bir ortak anlaşmada Esed'in Suriye'nin geleceğinde rolü olmayacaktır."

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir