"Türkiye gaz için Rusya'dan indirm isteyecek"

Rusya’nın Sesi, Türkiye’nin gaz fiyatlarında indirim talep etme kararının Gazprom’un Avrupa’ya sattığı gaz fiyatlarının yüzde 10 düşeceği açıklanmasından sonra alındığına dikkat çekerken “Avrupa’ya yapılacak indirimin yansıtılmaması halinde Türkiye, Gazprom’dan en pahalı gaz alan ülke olacak” dedi.

Türk hükümetinin Rus doğalgaz şirketi Gazprom’dan ülkeye satılan doğalgazda indirim yapmasını isteyeceği öne sürülüyor.

Rusya’nın Sesi’ne göre, indirim talebinde bulunma kararı, Gazprom’un Avrupa’ya sattığı gaz fiyatlarının yüzde 10 düşeceği açıklaması yapıldıktan sonra alındı.
Haberde Avrupa Birliği ülkelerine doğalgazın metreküp için 370-380 dolar fiyatından satılacağına dikkat çekilirken “Türkiye, Gazprom’dan halen 425-430 dolar aralığında doğalgaz alıyor. Avrupa’ya yapılacak indirimin yansıtılmaması halinde Türkiye, Gazprom’dan en pahalı gaz alan ülke olacak” denildi.

Daha önce yapılan açıklamada Rusya’nın şu an İtalya ve Almanya başta olmak üzere, en büyük Avrupa gaz alıcıları için indirim yapacağının belirtildiğini anımsatan Rusya’nın

Sesi, şöyle devam etti:
“Türk bilirkişilerine göre Gazprom Şirketi’nin büyük gaz alıcısı olan Türkiye Cumhuriyeti’ne de aynı indirim yapması gerekiyor. Şu an itibariyle Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacmi 32 milyar doları buluyor, önümüzdeki yıllarda onun 100 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. Gazprom yönetiminin konu ile ilgili kararı şimdiye kadar açıklanmadı. Bilirkişiler Türkiye’ye doğalgaz fiyatlarında indirimin yapılacağı tahminlerinde bulunuyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.