''Türkiye ekonomisi yara aldı''

Başbakan vekili Arınç Türkiye ekonomisi ve turizmin yaşanan olaylardan yara aldığını belirtti.

''Türkiye ekonomisi yara aldı''

Başbakan vekili Bülent Arınç bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Türkiye ekonomisi ve turizmin yaşanan olaylardan yara aldığını belirtti.

"Şu anda hepimizin ve toplumun ortak arzusu, sokaklara huzur ve güvenin en önemlisi de sağduyunun hakim olması" diyen Arınç, şiddet içermeyen eylemleri saygı ve sağduyu ile takip ettiklerini belirtti. Arınç, "Şunu memnuniyetle ifade etmekteyim ki iki günden beri takip ettiğimiz kadarıyla şiddet ya da vandallık içeren gösteriler artık süratle ivme kaybetmeye başladı. Şiddet içermeyen demokratik bir tepki olarak ortaya konan gösterileri saygı ve sağduyu içinde takip ettiğimizi söylemek isterim. Devletimiz, Hükümetimiz gelişmelere bütünüyle hakim durumdadır" dedi.

Arınç, "Polisimiz tarafından gösterilerin ilk zamanlarında ortaya konan aşırı tedbir, haklı olarak tepki toplamıştır. Bununla ilgili incelemeler de idari yoldan başlatılmıştır. Ancak son 5 gündür polis, büyük bir fedakarlık içinde, vakar ve sağduyu içinde bu milletin bir evladı olarak, milletin kendi evlatlarına karşı son derece hassas bir konumdadır" dedi.

"Yaşam tarzları bizim için son derece değerli ve önemlidir" diyen Arınç, "toplumla inatlaşacak bir tavır içinde olmadık ve olmayız" vurgusunda bulundu. Başbakan Vekili Bülent Arınç, "Herkes bizi takdir etmek zorunda elbette değil ancak biz, bizi takdir etmeyenlerin de görüşlerine açığız. Herkes elbette bize oy vermek zorunda değil ama biz bize oy vermeyenlerin de talep ve beklentilerine duyarlıyız. Her bir vatandaşımızın sorumluluğu bizim üzerimizdedir her bir vatandaşımızın en temel insani hakkı, özgürlüğü, yaşam tarzı bizim sorumluluğumuz altındadır. Demokratik bir kültür içinde ve yasalar çerçevesinde ifade edilen tüm tepkilere, bütün taleplere sonuna kadar açığız. Yeter ki şiddet olmasın" dedi.

"Karşılıklı saygı ile her türlü sorun aşılır" diyen Arınç, "Gezi Parkı'ndaki tepkileri saygı ile karşılıyoruz." mesajı verdi.

Şu ana dek yaralı sayısının 300'ü aştığını ve 1 kişinin de hayatını kaybettiğini belirten Arınç, Abdullah Cömert adlı hayatını kaybeden vatandaşın faillerinin bulunacağını söyledi.

Arınç, demokratik tepkilerin marjinal gruplar tarafından kullanıldığını belirtti.

Bir muhabirin gözaltına alınaların sayısını sorması üzerine, rakam veremeyeceğini ama çok sayıda kimsenin bulunmadığını belirten Arınç, alınanların olay yerinden uzaklaştırılmak maksatlı 1 saat sonra serbest bırakıldığı bilgisini aktardı. Arınç gözaltına alınanların ise çevreyi tahrip edenler olduğunu söyledi.

Arınç ''Gezi Parkı'na ne yapılacağı ağaçların kesilip kesilmeyeceği konusunda endişe var gidermek zorundayız dikkate alacağız'' dedi.